Lajme

Rusia pret t’i shesë gaz Kinës me gjysmën e çmimit për Evropën


Rusia pret t’i shesë Kinës gazit natyror të tubacionit të saj me pothuajse gjysmën e çmimit për Evropën në tre vitet e ardhshme.

Çmimi i gazit për Kinën pritet të jetë mesatarisht 271.6 dollarë për 1 mijë metër kub vitin e ardhshëm krahasuar me një mesatare prej 481.7 dollarë për klientët në Evropë dhe Turqi.

Kështu zbulon perspektiva ekonomike deri në vitin 2026 e paraqitur nga kryeministri rus Mikhail Mishustin, raporton “Bloomberg News”.

Hendeku i çmimeve shihet të mbetet në të njëjtën masë deri në vitin 2026 me ulje graduale për të dy rajonet, tregoi parashikimi.

Vlerësimet e qeverisë hedhin dritë mbi një kontratë prej 400 miliardë dollarësh, më e madhja ndonjëherë për gjigantin rus të gazit Gazprom PJSC, për të furnizuar me gaz natyror China National Petroleum Corp. nëpërmjet lidhjes Power of Siberia.

Parametrat e çmimeve nuk ishin bërë publike më parë, me presidentin Vladimir Putin, i cili vetëm deklaroi se gazi përmes tubacionit do të lidhej me çmimet e naftës.

Rusia ka intensifikuar lidhjet e saj energjetike me Kinën për vite me rradhë mes ngecjes me Perëndimin për aneksimin e gadishullit të Krimesë të Ukrainës, e ndjekur nga pushtimi i Ukrainës në shkurt 2022.

Rëndësia e Kinës është rritur për Gazprom-in pasi prodhuesi ka kufizuar flukset në Evropë , dikur tregu më i madh i saj.

Shërbimi i medias për qeverinë ruse nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të Bloomberg-ut për një koment të dërguar të premten jashtë orarit normal të punës.

Vitin e kaluar, Rusia i shiti gaz Kinës me një çmim mesatar prej 277.1 dollarë për 1 mijë metër kub, ndërsa çmimi për Evropën dhe Turqinë ishte mesatarisht 983.8 dollarë.

Për tregun evropian, pjesa e kontratave të lidhura me çmimet e spotit dhe të afatit është rritur ndjeshëm vitet e fundit, me çmimet që kanë shënuar rekorde në vitin 2022 në mes të krizës së energjisë në Evropë.

Këtë vit, Rusia pret t’i shesë gazin e saj Kinës me një mesatare prej 297.3 dollarë për 1 mijë metër kub, krahasuar me një mesatare prej 501.6 dollarë për Turqinë dhe klientët e mbetur evropianë.

Rusia i sheh eksportet e saj të gazit të gazsjellësit në 97 miliardë metra kub këtë vit, nga më shumë se 131 miliardë metra kub në 2022.

Vëllimet pritet të rriten në 126 miliardë metra kub në vitin 2026, mes një rritje graduale të furnizimeve nëpërmjet lidhjes “Power of Siberia”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore