Lajme

Rusia po përgatit mbrojtjen ajrore mbi Moskë për festat e fundvitit


Ministria e Mbrojtjes e Rusisë njoftoi se pothuajse 2 mijë ushtarakë në sistemin e mbrojtjes kundër raketave të Moskës do të jenë në detyrë në postet luftarake gjatë ndërrimit të viteve.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia ruse “TASS”, duke cituar Ministrinë e Mbrojtjes së Federatës Ruse.

Siç theksohet në departament, në shifra të përgjithshme, gjatë periudhës së festave të Vitit të Ri dhe fundjavave, rreth 20 mijë ushtarakë do të jenë në detyrë luftarake të mbrojtjes ajrore.

Njësisë së mbrojtjes ajrore dhe mbrojtjes kundër raketave të Forcave të Mbrojtjes Speciale të Forcave Ajrore Ruse “i është caktuar detyra e mbrojtjes kundërajrore dhe antiraketë të Moskës dhe zonës qendrore industriale të Rusisë”.

Gjithashtu, sipas mediave, për banorët e Belgorod-it në natën e ndërrimit të viteve në sheshin e qytetit do të shpërndahen harta strehimi.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore