Pajisje

Rusia pa një rënie prej 22% në shitjet e laptopëve


Rusia pa një rënie prej 22% në shitjet e laptopëve në korrik në krahasim me të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

jë total prej 222,000 laptopësh me vlerë 13.1 miliardë rubla (217 milionë dollarë) u shitën në Rusi në korrik, raportoi Kommersant të enjten duke cituar një burim të paidentifikuar në industrinë e elektronikës së konsumit.

Ndërsa shitjet e laptopëve të prodhuar nga prodhuesit perëndimorë ranë, shifrat e raportuara nga Kommersant treguan se, në të njëjtën kohë, kompanitë kineze po rrisnin pjesën e tyre të tregut.

Shitësi i madh rus i pajisjeve elektronike të konsumit MTS regjistroi markat kineze Honor dhe Huawei duke dyfishuar pjesën e tyre të tregut muajin e kaluar, sipas Kommersant.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore