Lajme

Rusia nuk do të hetojë rrëzimin e avionit të Prigozhin-it


Rusia ka informuar autoritetin e hetimit të avionëve të Brazilit se nuk do të hetojë rrëzimin e avionit brazilian Embraer (EMBR3.SA) që vrau shefin mercenar Yevgeny Prigozhin sipas rregullave ndërkombëtare “për momentin”.

Kështu zbuloi agjencia braziliane për botimin britanik “Reuters”.

Prigozhin, dy togerët kryesorë të grupit të tij Wagner dhe katër truproja ishin midis 10 personave që vdiqën kur Embraer Legacy 600 u rrëzua në veri të Moskës javën e kaluar.

Ai vdiq dy muaj pas ditës pasi organizoi një rebelim të shkurtër kundër institucionit të mbrojtjes ruse që përbënte sfidën më të madhe për qeverisjen e Presidentit Vladimir Putin që kur ai erdhi në pushtet në 1999.

Qendra e Brazilit për Kërkimin dhe Parandalimin e Aksidenteve Aeronautike (CENIPA), në interes të përmirësimit të sigurisë së aviacionit, kishte thënë se do t’i bashkohej një hetimi të udhëhequr nga Rusia nëse do të ftohej dhe hetimi do të mbahej sipas rregullave ndërkombëtare.

Autoriteti i aviacionit i Rusisë nuk ishte i detyruar t’i thoshte po CENIPA-s, por disa ish-hetues thanë se duhej, pasi SHBA-të dhe qeveritë e tjera perëndimore dyshojnë se Kremlin-i qëndron pas rrëzimit të 23 gushtit të Embraer Legacy 600, i cili ka një histori të mirë sigurie.

Kremlini mohon çdo përfshirje. Prigozhin ishte publikisht kritik ndaj ndjekjes penale të Moskës për pushtimin e saj në Ukrainë. Mercenarët Wagner luftuan atje në anën e Rusisë.

Sipas Organizatës Ndërkombëtare të Aviacionit Civil të Kombeve të Bashkuara (ICAO) me bazë në Montreal, fluturimi nga Moska me destinacion Shën Petersburg ishte i brendshëm, kështu që nuk i nënshtrohet rregullave ndërkombëtare të njohura në të gjithë industrinë me emrin e tyre ligjor “Aneksi 13”.

CENIPA tha në një deklaratë të dërguar me email se mori përgjigjen nga Komiteti Ndërshtetëror i Aviacionit – Komisioni për Hetimin e Aksidenteve (IAC) të martën, me autoritetin rus që tha se nuk do të hapte tani një hetim sipas Aneksit 13.

Në hetimet e përplasjes ajrore, ekspertët punojnë për të përmirësuar sigurinë e aviacionit pa fajësuar, por hetimet shpesh njollosen nga interesat politike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore