Lajme

Rusia kërkon të kthehet në Hënë pas 50 vitesh


Rusia lëshoi mbrëmjen e së premtes një raketë Soyuz që mbante një sondë të nisur për në Hënë, duke kthyer misionin e saj të parë në këtë satelit natyror në gati 50 vjet.

Raketa me sondën Luna-25 u ngrit në orën 02:10 të mëngjesit me orën e Moskës nga kozmodromi Vostochny në Lindjen e Largët, sipas imazheve të transmetuara drejtpërdrejt nga agjencia ruse e hapësirës Roscosmos.

Nisja e sondës Luna-25 është misioni i parë hënor për Moskën që nga viti 1976, kur ish-Bashkimi Sovjetik ishte një pionier në pushtimin e hapësirës.

Një arritje që është zbehur për shkak të problemeve me financimin dhe skandaleve korruptive.

Sipas agjencisë ruse të hapësirës, Roscosmos, pajisja më pas do të duhet të kalojë në këtë orbitë nga tre deri në shtatë ditë për të zgjedhur vendin e duhur përpara se të zbarkojë në zonën hënore të polit jugor.

Sipas një burimi brenda Roscosmos të kontaktuar nga AFP-ja, agjencia planifikon një ulje të sondës rreth datës 21 gusht.

“Për herë të parë në histori zbarkimi i Hënës do të kryhet në polin jugor hënor. Deri më tani, të gjithë zbarkuan në zonën ekuatoriale”, tha një zyrtar i lartë i Roscosmos, Alexandre Blokhine, në një intervistë të fundit me gazetën zyrtare Rossiyskaya Gazeta.

Sonda, e cila do të duhet të qëndrojë në Hënë për një vit, do të jetë përgjegjëse për “marrjen (kampionët) dhe analizimin e tokës”, si dhe “të kryejë kërkime shkencore afatgjatë”, tha agjencia hapësinore.

Kjo nisje është misioni i parë i programit të ri rus hënor, i cili fillon kur Roscosmos privohet nga partneriteti i tij me Perëndimin.

Ashtu si me orientimin e saj diplomatik, Moska po kërkon kështu të zhvillojë bashkëpunimin hapësinor me Kinën.

Ambiciet janë të larta: sipas ekspertit rus të hapësirës Vitali Yegorov, kjo është hera e parë që Rusia post-sovjetike ka tentuar të vendosë një pajisje në një trup qiellor.

“Pyetja më e madhe do të jetë: a mund të zbarkojë?”, shpjegoi ai për AFP, duke theksuar se ky mision është “me rëndësi të madhe” për Rusinë.

Presidenti Vladimir Putin ka premtuar të vazhdojë programin hapësinor të Rusisë pavarësisht sanksioneve, duke përmendur shembullin e BRSS që dërgoi njeriun e parë në hapësirë në vitin 1961, mes tensioneve të përshkallëzuara Lindje-Perëndim.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore