Lajme

Rusia godet portin e Odesës në sulmet e fundit ajrore kundër Ukrainës


Forcat ruse goditën qytetin port të Detit të Zi, Odesa, në orët e para të së hënës, ndërsa ata vazhduan fushatën e tyre disamujore të sulmeve ajrore që synonin pengimin e eksporteve të grurit të Ukrainës.

Hoteli Odesa, me pamje nga porti dikur piktoresk i kryeqytetit provincial, u dogj në sulmin e natës nga raketa dhe dron, ndërsa dritaret në portin e afërt të pasagjerëve ku u ankoruan anijet e lundrimit përpara se Rusia të niste pushtimin e saj në shkallë të plotë vitin e kaluar, u hodhën në erë.

Oleg Kiper, guvernator i rajonit jugor të Odesës, i cili është shtëpia e porteve të shumta që janë bllokuar dhe bombarduar si pjesë e një përpjekjeje për të mbytur eksportet e grurit dhe mallrave të tjera të Ukrainës, duke përfshirë çelikun, tha: “Terroristët rusë sulmuan rajonin e Odesës me dronë sulmues dhe dy lloje raketash”.

“Infrastruktura portuale u sulmua. Shkatërrim është regjistruar në një magazinë dhe një shtëpi private”, tha ai, duke shtuar se raportohet për lëndime civile.

Ministria e situatave emergjente tha se Rusia kishte “shkatërruar” hotelin historik që kishte qëndruar në këmbët e shkallëve të famshme Potemkin të Odesës.

Ajo publikoi një video në mediat sociale që tregon hotelin dhe portin që digjen gjatë natës dhe fotografitë e marra më vonë të zjarrfikësve që analizojnë rrënojat. Hoteli ka qëndruar bosh gjatë viteve të fundit.

Në një postim në kanalin Telegram, shefi i kabinetit të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskyy, Andriy Yermak, shkroi: “Demilitarizimi i Rusisë është një domosdoshmëri. Sepse bota nuk duhet të tolerojë një të çmendur me raketa”.

Ushtria e Ukrainës tha se një hambar u godit gjithashtu nga një raketë ruse.

Forcat ajrore të Ukrainës thanë se 20 nga 33 raketat dhe dronët që synonin Odesën dhe rajone të tjera në sulmet e natës ishin kapur nga sistemet e mbrojtjes ajrore.

Sulmet e fundit në Odesa erdhën pasi tre anije mallrash u ankoruan këtë fundjavë në portet e afërta Chornomorsk dhe Pivdeny.

Zëvendëskryeministri i Ukrainës, Oleksandr Kubrakov, tha se anijet “po përdornin një korridor të përkohshëm të krijuar nga Marina ukrainase për të eksportuar 127 mijë ton agroprodukte dhe mineral hekuri në Kinë, Egjipt dhe Spanjë”.

Korridori, të cilin Ukraina e ka mbrojtur me mbrojtje ajrore me rreze të gjatë dhe raketa të ofruara nga aleatët perëndimorë, përqafon bregun e rajonit të Odesës dhe fqinjët jugorë të Ukrainës, Rumaninë dhe Bullgarinë, të dy anëtarë të aleancës ushtarake të NATO-s.

Duke u sulmuar nga raketat ukrainase, flota ruse e Detit të Zi me bazë në gadishullin e okupuar të Krimesë nuk ka qenë në gjendje të zbatojë një bllokadë pasi Moska në korrik u tërhoq nga një marrëveshje e ndërmjetësuar nga OKB-ja që lejonte kalimin e sigurt të anijeve me grurë që drejtoheshin në tregjet globale gjatë luftës.

Një pjesë e vogël e anijeve kanë përdorur deri më tani korridorin, duke përfshirë dy anije që u ankoruan në portet e rajonit të Odesa këtë muaj dhe u nisën të sigurta me ngarkesa gruri.

Pesë anije që u bllokuan në portet e rajonit të Odesës në mes të pushtimit të Rusisë janë nisur që nga mesi i gushtit me ngarkesa, duke përfshirë ushqime dhe lëndë të para metalurgjike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore