Lajme

Rusia do zgjerojë mbikëqyrjen me teknologji të lartë në zonat kufitare me Ukrainën


Rusia po planifikon të zgjerojë programin e saj të mbikëqyrjes së teknologjisë së lartë në zonat afër Ukrainës.

Kjo, mes një vale sulmesh ndërkufitare gjatë pushtimit gati katërmujor të Moskës, raportoi të hënën e përditshmja “Kommersant”, duke cituar burime të paidentifikuara të njohura me projektin.

Ministria e Emergjencave të Rusisë planifikon të vendosë programin “Qyteti i sigurt” në Krimenë e aneksuar, si dhe në rajonet Krasnodar, Voronezh dhe Belgorod.

Që kur Rusia dërgoi trupa në Ukrainë, të gjitha ose pjesë të këtyre territoreve kanë shpallur alarme të shtuara terroriste.

“’Qyteti i Sigurt’ është bërë jashtëzakonisht urgjent gjatë operacionit special në Ukrainë, për shkak të kërcënimeve në rritje të dukshme të sabotimit në infrastrukturën civile”, citohet të ketë thënë një burim i ministrisë.

Programi përfshin vëzhgim video dhe detektorë lëvizjeje, të cilët mund të identifikojnë armët, aksidentet dhe luftimet, për të reduktuar “kërcënimin e sabotimit” dhe “përgjigjur menjëherë ndaj incidenteve”, shtuan ata.

Për këtë qëllim, ministria kërkon 15 miliardë rubla (265 milionë dollarë) nga buxheti federal për të mbuluar shpenzimet.

Mungesa e pajisjeve elektronike të Rusisë, që kërkohen për të zgjeruar projektin, vështirë se është prekur nga bizneset ndërkombëtare si Dell dhe Intel që largohen nga Rusia për shkak të pushtimit, tha për publikimin furnizuesi i saj, dega e konglomeratit industrial Rostec, Roselectronica.

Rostec mbikëqyr “Qytetin e Sigurt” të Ministrisë së Situatave Emergjente.

Ekspertët e industrisë thonë se periudha e zbatimit prej një viti e gjysmë të qytetit të sigurt do të hapë rrugën që projekti të zgjidhë çështjet e furnizimit dhe prodhimit, duke përfshirë blerjet nga Azia Juglindore.

Qeveria e qytetit të Moskës njoftoi zyrtarisht fillimin e programit të mbikëqyrjes së njohjes së fytyrës të kryeqytetit “Qyteti i sigurt” në vitin 2020, kulmi i një plani investimi afatgjatë të qeverisë ruse në sektorin e inteligjencës artificiale.

Nën Qytetin e Sigurt, kamerat e instaluara në vendet kryesore publike, duke përfshirë metronë, hyrjet e ndërtesave të apartamenteve dhe stacionet e trenit, skanojnë turmat kundër një baze të dhënash të individëve të kërkuar, duke njoftuar policinë kur zbulohen ngjashmëri.

Kritikët kanë akuzuar autoritetet për shkeljen e privatësisë së qytetarëve me teknologjinë dhe kanë organizuar protesta, duke lyer fytyrat e tyre për të mashtruar kamerat.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore