Lajme

Rusia dëshiron të organizojë gjyq për mbrojtësit e Azov-it


Autoritetet ruse do të zhvillojnë një gjyq në Mariupol të ushtrisë ukrainase, e cila bëri qëndresë në Azovstal.

Lajmin e bëjnë të ditur mediat dhe agjencitë ruse.

“Sipas të dhënave paraprake, gjyqi i parë do të mbahet në Mariupol”, thuhet në deklaratë.

Parashikohet që kjo të pasohet nga disa prova të tjera, të cilat mund të kryhen në vende të tjera.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky deklaroi më herët se nëse forcat ruse vrasin mbrojtësit e Azovstal-it, të cilët ndodhen në territorin që nuk kontrollohet nga Ukraina, “nuk do të ketë më bisedime me Rusinë”.

Ndërkohë, Instituti Amerikan për Studimin e Luftës vuri në dukje se burimet ruse mund të mbivlerësojnë numrin e mbrojtësve ukrainas të evakuuar nga Azovstal.

Në fakt, ne po flasim për qindra, jo mijëra luftëtarë të tërhequr.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore