Lajme

Rumani/ 8 ushtarë të vdekur nga rrëzimi i MIG-21dhe helikopterit


MiG-21

Një aeroplan MiG-21 rumun ishte zhdukur nga ekranet e radarit në veri të Konstancës të mërkurën e dy marsit. Në kërkim të MiG-21 doli një ekip i shpëtimit me një helikopter “Puma”.

Për shkak të motit të vështirë, piloti i helikopterit kishte njoftuar komandën se kërkimi ishte i vështirë, andaj ishte urdhëruar që të kthehej në bazë, përcjellë Romaniatv.

Edhe helikopteri i shpëtimit ishte zhdukur shpejt nga ekranet e radarëve.

Nga ekipet e tjera të shpëtimit, rrënojat dhe trupat e shtatë ushtarëve u gjetën 11 kilometra larg bazës nga e cila ishte ngritur.

Më vonë u gjetën mbetjet e avionit MiG-21, si dhe trupi i pilotit, i cili arriti të katapultohej nga avioni para rrëzimit, por që nuk kishte arritur të mbijetonte.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore