Lajme

Rrjeti i tuneleve të Hamasit – pas muajsh luftë –“ende në këmbë”


Tunelet e Gazës nuk “mbarojnë kurrë”.

Çdo javë ushtria izraelite njofton shkatërrimin e seksioneve të reja , duke përfshirë një tunel 2.5 kilometra në Shejaiya që përdoret për “komandim dhe kontroll” nga Xhihadi Islamik.

Në të njëjtën zonë janë evidentuar gjithsej 6 kilometra , duke treguar një problem që nuk është zgjidhur asnjëherë.

Një raport i IDF-së ishte i qartë: rrjeti nëntokësor është në këmbë, funksionon , i lejon guerilët të luftojnë, të lëvizin dhe të befasojnë armikun.

Tunelet janë në gjendje të mirë në pjesën qendrore të Gazës, në Rafah dhe në Shejaiya, ku ushtria ishte për t’iu kundërvënë guerilëve.

Por ata duhej të ktheheshin në një lojë që hapet dhe mbyllet vazhdimisht sepse punëtorët palestinezë nuk ndalojnë së gërmuari.

Në Khan Younis, shkruajnë mediat izraelite, rezistenca ka punishte të vogla ku përgatitet çimento për të përforcuar pikat e dëmtuara dhe për të krijuar degë të reja.

Burimet e cituara nga gazetat gjithmonë kanë paralajmëruar.

Një pastrim i plotë i zonës në kufirin me Egjiptin kërkon të paktën gjashtë muaj, një periudhë edhe më e gjatë për Khan Younis, një nga bastionet.

Thashethemet pretendojnë se Tel Avivi i ka kërkuar Kajros të ndërtojë një pengesë nëntokësore në kufi, një kopje e asaj që izraelitët bënë në pjesën veriore.

Një masë tjetër pasi forcat e al Sisit nxorën jashtë përdorimit shumë tunele të përdorura për kontrabandën me Rafah. Dhe jo nga sot.

Sipas burimeve pranë Katarit, egjiptianët vetëm në periudhën 2011-2015 kanë eliminuar qindra tunele, një shifër e pamundur për t’u verifikuar, por që është dëshmi e një bashkëpunimi të njohur.

Pas gati një viti konflikti, tabloja është ende komplekse. Me disa elemente.

1-Deri më sot nuk është ende e qartë se sa të gjerë janë tunelet.

Udhëheqësit e Hamasit, në vitin 2021, mburreshin me një metro mbi 400 kilometra të gjerë. Është e vështirë të thuhet nëse shifra është reale, por nuk ka dyshim se ajo nuk është e kufizuar. Dhe përfshin “kategori” të ndryshme: për infiltrim në territorin izraelit; tunelet e rezervuara për komando për sulme ose të shndërruara në pozicione mortajash; strehimoret dhe bunkerët “mbrojtës” që strehojnë menaxherët dhe disa nga pengjet.

2-IDF e dinte për kërcënimin, e studioi atë, dedikoi burime sepse ishte parashikuar, por ndoshta e nënvlerësoi atë ose puna e bërë nuk ishte e mjaftueshme. Dhe gjatë pushtimit u përpoq të gjente ilaçe.

Përmbytja me ujë deti, futja e substancave xhelatinoze, robotët, njësitë elitare dhe qentë.

3-Hamasi, si shumë organizata të tjera, ka konfirmuar qëndrueshmërinë duke arritur gjithashtu të rifillojë prodhimin e armëve të thjeshta të mjaftueshme për të shkaktuar humbje, si antitank dhe minat.

4-Tunelet u treguan vendimtare.

Në disa raste të kombinuara me taktikën e ndërtesave të bllokuara: luftëtarët krijuan kalime nëpër të cilat vendosnin lëndë shpërthyese brenda shtëpive të cilat më pas shpërthyen. Në disa raste pritat favorizohen nga përdorimi i kamerave të vogla përfshirë ato të nxjerra nga makinat.

Marrë nga “Corriere della Sera”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore