Shqipëria

Rritet përsëri çmimi i naftës në Shqipëri, kap vlerën 230 lekë për litër


Çmimi i naftës në Shqipëri ka kapur shifrën e 230 lekëve për litër. Kjo vlerë është parë vetëm përgjatë krizës së madhe të naftës në vitet 2000.

Rritja e saj është parë dhe në nivel global, ku për shkak të krizës Ukrainë-Rusi, çmimi për fuçi i naftës ka kapur vlerën e 100 dollarëve, 80% më shumë se fillimviti i 2021-it.

Në një dalje për mediat, ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj, deklaroi se pritet një stabilizim i çmimeve të naftës nga gjysma e vitit 2022.

Ibrahimaj tha se çmimi i naftës dhe i gazit në vend është rritur nga mospërputhja në tregjet ndërkombëtare, mes kërkesës së shtuar dhe ofertës së limituar.

Deklarata e saj, erdhi në një kohë kur nuk ka pasur përshkallëzim të situatës mes Ukrainës dhe Rusisë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore