Lajme

Rrëzohet helikopteri ku ndodhej presidenti iranian, sipas mediave shtetërore


Ekipet e shpëtimit në Iran po përpiqen të arrijnë një helikopter të përfshirë në një “aksident” të paspecifikuar ndërsa udhëtonin me Presidentin Ebrahim Raisi dhe shoqëruesit e tij.

Kjo u raportua nga televizioni shtetëror iranian, i cili gjithashtu flet për një “ulje të vështirë”, duke konfirmuar praninë e një kolone me tre helikopterë, njëri prej të cilëve kishte Raisi në bord.

Mediat iraniane folën më vonë për një “ulje emergjente” për shkak të kushteve të këqija të motit , duke specifikuar se nuk kishte viktima. Duke cituar zyrtarë (anonimë) iranianë, Reuters thotë se  “jetat e presidentit dhe ministrit të jashtëm janë në rrezik” .

Mediat iraniane raportojnë se një mbledhje urgjente e Këshillit të Lartë të Sigurisë Kombëtare do të ishte thirrur në prani të liderit suprem, Ali Khamenei: një mundësi e mohuar, në atë kohë, nga gazeta Tehran Times.

Zëdhënësi i qeverisë, Ali Bahadori Jahromi, tha se nënkryetari Mohammad Mokhber po udhëton për në Tabriz me anëtarët e tjerë të ekzekutivit. Presidenti amerikan Joe Biden është thirrur në Shtëpinë e Bardhë për një konferencë urgjente

Fillimisht, agjencia iraniane Mehr (cituar edhe nga Tass e Rusisë ) tha se presidenti iranian Ebrahim Raisi nuk u lëndua dhe do të rifillonte udhëtimin e tij në tokë, por më pas e fshiu këtë përditësim.

Ministri i Brendshëm vazhdon të thotë se nuk ka detaje dhe është në pritje të informacioneve të drejtpërdrejta nga shpëtimtarët, ndërsa një agjenci tjetër e regjimit, Fars , fton iranianët të luten për presidentin .

Gazetat lokale, megjithatë, kanë ofruar deri më tani  “rindërtime kontradiktore” të asaj që ndodhi dhe është e vështirë të gjesh konfirmim zyrtar.

Raisi kishte qenë në kufirin me Azerbajxhanin herët të dielën për të inauguruar një digë me presidentin e Azerbajxhanit Ilham Aliyev. Diga është e treta që të dy kombet ndërtuan mbi lumin Aras. Vizita erdhi pavarësisht marrëdhënieve të ftohta midis dy kombeve, duke përfshirë një sulm me armë në Ambasadën e Azerbajxhanit në Teheran në vitin 2023, dhe marrëdhëniet diplomatike të Azerbajxhanit me Izraelin, të cilin teokracia shiite e Iranit e sheh si armikun e saj kryesor në rajon.

Irani fluturon një shumëllojshmëri helikopterësh në vend, por sanksionet ndërkombëtare e bëjnë të vështirë marrjen e pjesëve për ta. Flota e saj ajrore ushtarake gjithashtu daton kryesisht para Revolucionit Islamik të vitit 1979.

Raisi, 63 vjeç, është një linje e ashpër që ka udhëhequr më parë gjyqësorin e vendit. Ai shihet si një i mbrojtur i liderit suprem të Iranit, Ayatollah Ali Khamenei dhe disa analistë kanë sugjeruar se ai mund të zëvendësojë liderin 85-vjeçar pas vdekjes së tij ose dorëheqjes nga posti.

Raisi fitoi zgjedhjet presidenciale të Iranit të vitit 2021, një votim që pa pjesëmarrjen më të ulët në historinë e Republikës Islamike. Raisi është sanksionuar nga SHBA pjesërisht për përfshirjen e tij në ekzekutimin masiv të mijëra të burgosurve politikë në vitin 1988 në fund të luftës së përgjakshme Iran-Irak.

Nën Raisi, Irani tani pasuron uranium në nivele pothuajse të nivelit të armëve dhe pengon inspektimet ndërkombëtare.

Irani ka armatosur Rusinë në luftën e saj kundër Ukrainës, si dhe ka nisur një sulm masiv me drone dhe raketa ndaj Izraelit në mes të luftës së tij kundër Hamasit në Rripin e Gazës. Ajo gjithashtu ka vazhduar armatosjen e grupeve përfaqësuese në Lindjen e Mesme, si rebelët Houthi të Jemenit dhe Hezbollahun e Libanit.

Departamenti Amerikan i Shtetit tha se ishte “duke ndjekur nga afër raportet për një ulje të mundshme të një helikopteri në Iran që transportonte Ira-n.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore