Lajme

Rrëzohen dy helikopterë të ushtrisë amerikane në Alaskë, tre viktima


Tre ushtarë amerikanë vdiqën dhe një tjetër u plagos në përplasjen në ajër të enjten të dy helikopterëve sulmues që ktheheshin nga një fluturim stërvitor në Alaskë, në veriperëndim të Shteteve të Bashkuara, tha ushtria amerikane.

Ky aksident është i dyti i këtij lloji në më pak se një muaj.

Lajmi u bë i ditur nga agjencitë amerikane.

Dy nga ushtarët vdiqën në vendin e përplasjes pranë Healy, Alaska, dhe një i tretë vdiq rrugës për në një spital në Fairbanks, tha ushtria në një deklaratë.

Ai tha se një ushtar i katërt po trajtohej në një spital për lëndime.

Emrat e të vrarëve u fshehën derisa të afërmit të mund të njoftoheshin, tha Ushtria Amerikane.

Çdo helikopter AH-64 Apache mbante dy persona në momentin e rrëzimit, tha më herët të enjten John Pennell, një zëdhënës i ushtrisë amerikane në Alaska.

Helikopterët ishin nga Batalioni i Parë Sulmues, Regjimenti i 25-të i Aviacionit në Fort Wainwright, me bazë pranë Fairbanks.

Ushtria tha se shkaku i rrëzimit ishte nën hetim dhe më shumë detaje do të jepen kur të bëhen të disponueshme.

Përplasja është aksidenti i dytë që përfshin helikopterë ushtarakë në Alaskë këtë vit.

Në shkurt, dy ushtarë u plagosën kur një helikopter Apache u rrotullua pasi u ngrit nga Talkeetna.

Avioni ishte një nga katër që udhëtonin për në bazën e përbashkët Elmendorf-Richardson në Anchorage nga Fort Wainwright.

Në mars, nëntë ushtarë u vranë kur dy helikopterë evakuimi mjekësor të ushtrisë amerikane Black Hawk u rrëzuan gjatë një stërvitje rutinë stërvitore gjatë natës rreth 48 kilometra në verilindje të Fort Campbell, Kentucky.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore