Sport

Rreziku i valës së të nxehtit në ‘Paris 2024’ një shkak shqetësues


(Getty Images)

Një studim i ri ka konfirmuar se kryeqyteti francez përballet me një rrezik të konsiderueshëm të temperaturave rekord në verën e vitit 2024, kur Parisi dhe qytete të tjera do të presin Lojërat Olimpike Verore.

Një problem tjetër me të cilin mund të përballet “Paris 2024”, në pritje të konfirmimit të studimit, është vala e të nxehtit që mund të godasë rajonin e kryeqytetit dhe pjesën më të madhe të Francës, duke prekur atletët, publikun dhe organizimin e përgjithshëm të Lojërave Verore të ardhshme.

Një studim i ri që paraqet “simulimet klimatike për të parashikuar valët ekstreme të të nxehtit gjatë Lojërave Olimpike në Paris 2024” ka tërhequr vëmendjen pasi paralajmëroi se kryeqyteti francez përballet me një rrezik jo të papërfillshëm të temperaturave rekord.

Studimi, i botuar në dhjetor në revistën “Npj Climate and Atmospheric Science”, shqyrtoi rrezikun e një valë të nxehtë dyjavore që tejkalonte rekordin absolut të vendosur në Paris në 2003, i cili shkaktoi mijëra vdekje gjatë asaj vere fatale evropiane.

“Në 20 vjet, klima ka ndryshuar dhe ideja ishte të paralajmëroheshin politikëbërësit se diçka edhe më e keqe se 2003 mund të ndodhte, gjë që është e mundur”, tha autori kryesor Pascal Yiou.

Në përputhje me studimin e cituar, një tjetër studim i botuar në revistën “Lancet Planet Health”, i njohur për botimin e letrave me rëndësi globale, tregoi se Parisi kishte shkallën më të lartë të vdekjeve të lidhura me nxehtësinë midis 854 qyteteve evropiane. Shkaku lidhej me mungesën e hapësirave të gjelbra dhe popullsinë e dendur.

Gjatë verës tragjike të vitit 2003, problemet e lidhura me nxehtësinë prekën mijëra njerëz dhe çuan në vdekjen e 15 mijë njerëzve, shumica e tyre të moshuar që jetonin vetëm.

Ky problem shtesë me të cilin mund të përballet “Paris 2024” nuk është i ri. Gjatë pesë viteve të fundit, kryeqyteti francez ka përjetuar temperatura jashtëzakonisht të larta, duke përfshirë rekorde të nxehtësisë.

Rekordi absolut i temperaturës u vendos në korrik 2019, kur Meteo-France regjistroi 42.6 gradë Celsius në kryeqytet.

Sa i përket organizatorëve të Lojërave Olimpike ‘Paris 2024”, ata thanë se ishin “plotësisht të vetëdijshëm” për rreziqet klimatike, të cilat do të fillojnë në fund të korrikut 2024.

“Valët e të nxehtit dhe ngjarjet ekstreme të motit janë faktorë që ne po marrim parasysh dhe për të cilën po përgatitemi sa më shumë që të jetë e mundur për të marrë masat e nevojshme”, tha një zëdhënës për “AFP”.

Masat përfshijnë riprogramimin e ngjarjeve në natyrë për të filluar më herët ose më vonë për të shmangur vapën e mesditës për atletët, publikun dhe forcat e sigurisë që do të kalojnë orë të tëra nën diellin flakërues të Parisit.

Ngjarjet e atletikës, veçanërisht maratona, si dhe tenisi dhe volejbolli në plazh, konsiderohen të prekshme ndaj efekteve të diellit përvëlues dhe temperaturave të larta pasi nuk do të kenë ajër të kondicionuar për shkak se luhen në natyrë.

Kreu i agjencisë franceze përgjegjëse për ndërtimin e objekteve olimpike, Nicolas Ferrand, ka siguruar Senatin e vendit të tij se të gjitha objektet e brendshme janë ndërtuar duke pasur parasysh ngrohjen globale.

Atletët dhe komoditeti i tyre në fshatin olimpik

Vendimi për të mos instaluar ajër të kondicionuar në fshatin olimpik ishte një vendim i mirë, veçanërisht duke pasur parasysh standardet aktuale mjedisore, por nuk duket se i ka kënaqur të gjithë.

Mungesa e ajrit të kondicionuar në blloqet midis qyteteve Saint-Ouen, Saint-Denis dhe Ile-Saint-Denis (në veri të Parisit), ku do të vendosen 52 hektarët e fshatit Olimpik, do të zëvendësohet nga një sistem ftohjeje gjeotermale natyrore, gjelbërim dhe ajrim natyral.

Sipas ndërtuesve, kjo do të sigurojë që temperatura e brendshme të jetë të paktën 6.0 gradë Celsius më e ulët se ajo e jashtme, të cilën disa vende pjesëmarrëse e konsiderojnë të pamjaftueshme për temperatura të ngjashme me ato të pesë viteve të fundit.

“Ajri i kondicionuar në fshat ishte një problem”, i tha “AFP”-së një diplomat evropian i përfshirë në koordinimin olimpik në kushte anonimiteti.

Ekziston gjithashtu një angazhim për t’i pajisur delegacionet me njësi portative të ajrit të kondicionuar. Nëse ato përfundojnë duke u përdorur, jo vetëm që objektivi i gjelbër nuk do të arrihet, por mund të jetë edhe më keq, pasi kondicionerët portativë përdorin më shumë energji.

“Tokio 2020” dhe mësimet e nxjerra

Lojërat e fundit olimpike verore u mbajtën në kryeqytetin japonez në vitin 2021, i cili gjithashtu u përball me një verë përvëluese. Ishin Lojërat Olimpike më të nxehta të regjistruara ndonjëherë, me temperatura që kalonin rregullisht 30 gradë Celsius, të shoqëruara me 80 përqind lagështi, duke shtuar ndjesinë e nxehtësisë.

Si përgjigje, organizatorët e “Tokio 2020” zhvendosën disa ngjarje sportive në qytetin e Sapporo, 790 kilometra në veri të Tokios, me shpresën e motit më të freskët me një rënie mesatare deri në 6 gradë.

Pavarësisht nga një sërë kundërmasash të nxehtësisë, duke përfshirë stacionet e mjegullës, shumë atletë luftuan dhe vuajtën nga nxehtësia, duke përfshirë super tenistin rus Daniil Medvedev.

Shumë atletë tashmë po i përshtaten ndryshimeve klimatike duke u stërvitur më shumë në klimat e ngrohta, qoftë në kampe stërvitore jashtë vendit ose në vende të projektuara posaçërisht që mund të rrisin artificialisht nxehtësinë dhe lagështinë.

Megjithatë, për “Paris 2024” kjo mbetet një situatë e ndërlikuar për tu zgjidhur pasi kanë mbetur vetëm pak muaj nga fillimi i Lojërave.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore