Shqipëria

Rrezikoi pushuesit në Jalë, autoritetet bllokojnë gomonen dhe gjobisin drejtuesin


Autoritetet kanë bllokuar të shtunën e 15 korrikut një gomone, pasi po rrezikonte jetën e pushuesve në plazhin e Jalës.

Mjeti lundrues kishte dalë jashtë perimetrit të përcaktuar, vëren njoftimi zyrtar i Policisë.

Ky ndalim vjen një vit pas tragjedisë së Himarës, ku mbeti e vrarë një e mitur e cila u godit me skaf nga ish-shefi i Komisariatit, Arjan Tase.

“Shërbimet e Stacionit të Policisë Kufitare Dhërmi, në bashkëpunim me ata të Njësisë Policore Detare, pas informacioneve të marra se një mjet lundrues kishte shkelur perimetrin e sigurisë, kanë shkuar menjëherë në zonën e Jalës ku kanë konstatuar mjetin lundrues gomone që lëvizte jashtë perimetrit të caktuar për këtë aktivitet”, shkruhet në reagimin e autoriteteve.

Shërbimet e Policisë Kufitare kanë bërë bllokimin e mjetit lundrues, si dhe kanë ndëshkuar drejtuesin e tij, shtetasin I. B., me masë administrative 1 milionë lekë të rinj.

Policia e Shtetit apelon sërish për drejtuesit e mjeteve lundruese që ta kryejnë këtë aktivitet, pas pajisjes me dokumentacionin përkatës dhe të respektojnë me rigorozitet perimetrin ujor të sigurisë për pushuesit.

Policia e Shtetit forcon masat për të garantuar rendin dhe sigurinë gjatë sezonit turistik

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore