Lajme

Rrëfimi tronditës i Surkov: Vitin e ardhshëm shteti ukrainas do të shpërbëhet, Rusia nuk do të negociojë


“Shumë në Bankova ëndërrojnë fshehurazi një Minsk-3. Më kot. Nuk do të ketë Minsk-3. Rusia nuk është më një ndërmjetëse që zgjidh me durim mosmarrëveshjet mes fqinjëve. Rusia tani po merr pjesë me padurim në luftën e madhe, e cila do të ketë çmimin e saj. Ju paganë do ta kuptoni”.

“Viti i ardhshëm do të jetë një vit i shpërbërjes dhe çorganizimit të ‘shtetit të rremë’ ukrainas”.

Kushdo që flet kështu, për të zbuluar se cilat janë synimet e vërteta të Moskës sot, nuk është aspak një njeri i zakonshëm.

Por ai, “magjistari i Kremlinit”, ai që për shumë vite ishte një nga njerëzit e Putinit. më i dëgjuari, “intelektuali”, Vladislav Surkov.

Në një moment, Surkovi ishte bërë barrë, Putini e kishte hequr në vitin 2020 nga posti i këshilltarit dhe në prill 2022 më në fund do të mbyllej në shtëpi, me akuza të paqarta për përvetësim.

Pak si ai i dinë, ose më saktë i kanë krijuar, mendimet e Kremlinit.

Surkov ishte gjithashtu një nga teoricienët dhe planifikuesit e parë – dhe mbi të gjitha një nga iniciatorët praktik – të operacioneve për të luftuar Ukrainën.

Tani ai ka shkruar një artikull – një ngjarje mjaft e rrallë – në të cilin, përveç një sërë stereotipash thelbësisht raciste dhe ruso-imperialiste për ukrainasit, ai zbulon gjithashtu se cilat janë planet reale dhe çfarë thuhet tani në Kremlin.

Jo paqe, as armëpushim, as marrëveshje të çfarëdo lloji: por për të përfituar nga lodhja perëndimore për të çartikuluar dhe për ta bërë Ukrainën të braktisë fatin e saj.

“Ukrainasi është gjithmonë i magjepsur ose i zhgënjyer. Ai nuk e njeh gjendjen e tretë”, pohon Surkov, një njeri me besime që përziejnë ultranacionalizmin, ortodoksinë, teatrin avangardë dhe kulturën e bandave rock, në një përzierje që në fakt ka qenë vdekjeprurëse në ndërtimin e ideologjisë aktuale të Kremlinit.

Një nazist intelektual, sipas shumëkujt.

Sipas të tjerëve, një magjistar i errët i propagandës dhe agresionit ideologjik.

Surkov vazhdon duke shpjeguar se ukrainasit e bënë rezistencën e tyre mbi magji dhe arsye krejtësisht irracionale:

“Kjo, sigurisht, është kultura politike e Ukrainës. Herë pas here, magjistarët dhe shtrigat e Maidanit i bindin njerëzit se nëse bëjnë pak shaka, jeta do të përmirësohet…pastaj vlerësimet e magjistarëve dhe shtrigave bien menjëherë, ata mallkohen dhe harrohen. Dhe, mjerisht, ata bien nën ndikimin e mashtruesve të rinj”.

Analiza e “magjistarit të Kremlinit” është kjo: “Kundërsulmi”, i planifikuar jo sipas rregullave të shkencës për të fituar, por sipas recetave të fallxhorit provincial, dështoi parashikueshëm.

“Dhe çfarë ndodh? Në një tekst melankolik për The Economist, Zaluzhny shpreson për diçka të krahasueshme me ‘shpikjen e barutit’. Kjo do të thotë se ai shpreson për një lloj arme mrekullie të panjohur për të. Me pak fjalë, edhe një herë një mrekulli”.

“Disa udhëheqës në Kiev thonë se kanë një plan lufte, të tjerë jo. Urdhri është që të mobilizuarit të sillen në shtëpi, por nuk specifikohet se kush do t’i zëvendësojë”, vijon ai.

Sipas Surkov – i cili na jep një vështrim të turpshëm, por të pashembullt se çfarë mendon tani elita e Putinit dhe se si do të lëvizë propaganda ruse në këto javë – “ukrainasit kanë filluar të zhgënjehen me magjistarët e tyre”.

“Dhe me të vërtetë, kush do t’i ndihmojë ata? Biden i mumifikuar i gjallë? Zaluzhny dekadent? Çifti i pakënaqur pa fëmijë Yermak/Zelensky? E vështirë. Nuk do të ketë një mrekulli”, shkruan ai që dikur ishte këshilltari më i ri i Putinit, ndoshta më i dëgjuari, njeriu që kishte magjepsur Vladimir Vladimirovich me mizorinë e tij.

Thuhej se Surkov ishte autori i vërtetë i projektit të Putinit “NovoRossiya”, zgjerimi neo-imperialist i Rusisë në territoret e Rusisë së supozuar të lashtë, duke filluar nga Kievi.

Arkitekti i programit polarizues të dezinformimit të Rusisë është ndoshta ai.

Ishte Surkov ai që solli Ramzan Kadyrov në pozicionin e tij aktual në Çeçeni.

Ai studioi teatër për tre vjet, ishte pjesë e një lëvizjeje të quajtur “teknologji politike” e cila i mësoi Putinit teknikat e ndërtimit masiv të rremë të konsensusit, ishte ai që i shpjegoi presidentit rus nevojën për të vënë në skenë konsensusin, zgjedhjet në 90 për qind, teatri i një demokracie të rreme.

Ai ishte në fakt pas shumë lëvizjeve rinore, për Kremlinin: nga Nashi e deri te shumë grupe ekstreme dhe margjinale si të së majtës ekstreme ashtu edhe të ekstremit të djathtë që Moska financoi brenda dhe jashtë vendit, duke shkaktuar polarizim dhe konflikte.

Qëllimi ishte ngatërrimi dhe destabilizimi, dhe e gjithë kjo mund të merret lehtësisht nga arkivi i emailit të Surkov, i cili u zbulua në vitin 2016.

Igor Girkin – paradoksalisht tani në burg për sulmin ndaj Putinit, në realitet personi përgjegjës për rrëzimin e aeroplanit malajzian MH17 mbi Donbas, i cili shkaktoi vdekjen e 298 personave, dhe komandanti ushtarak i trupave separatiste në Donbas në vitin 2014 – ka thënë në mënyrë eksplicite se ishte Surkov ai që koordinoi krijimin e një kryengritjeje të rreme dhe një vendi të rremë separatist në Donbas.

Dhe si e bëri atë?

Teatralisht: ai hodhi aktorë, provokatorë, shkroi atë që duhej të thoshin dhe të bënin, krijoi separatistët e Donbasit si një trupë teatri duke përdorur shërbimet sekrete si aktorët e kukullave të Putinit.

Tani ai na thotë me qetësi se Moska nuk do të negociojë kurrë me Kievin.

Prandaj, në Perëndim do të bënim mirë ta lexonim dhe ta studionim.

Marrë nga “La Stampa”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore