Sport

Roma afër trofeut të parë evropian: Nga finalja e humbur e 1984-s, në finale të Conference League


AS Roma është një klub shumë i madh me shumë pak trofe të fituar. Nën drejtimin e trajnerit Jose Mourinho dhe golashënuesit më të mirë Tammy Abraham, Roma duhet të përballet me Feynoord-in sonte, në finalen e Conference League, që do mbahet në Tiranë.

AS Roma asnjëherë nuk arriti kurrë të fitojë një çmim të madh evropian: Ata fituan vetëm Kupën e Panairit Ndërqytetesh të vitit 1961 dhe Kupën Anglo-Italiane të vitit 1972.

Penalltia e humbur e Graziani-t

Ata duhej të fitonin trofeun e tyre të parë evropian në 1984. Atëherë, Roma ishte në finalen e Kupës Evropiane, në stadiumin e tyre Olimpico. Roma kishte një ekip të madh, me lojtarë si Francesco Graziani, Roberto Pruzzo dhe Bruno Conti.

Dhe mbi të gjitha, ishte skuadra e mesfushorit brazilian Falcao, i ashtuquajturi Mbreti i Tetë i Romës. Pas Francesco Tottit, ai ende konsiderohet si lojtari më i madh në historinë e klubit.

1984: Skuadra e AS Roma para ndeshjes kundër Liverpool-it. Foto: Getty Images

Falcao e kishte udhëhequr Romën drejt titullit të parë të ligës që nga viti 1942 në 1983. Disa lojtarë nga ai ekip kishin fituar Kupën e Botës të vitit 1982 me Italinë. Fitimi i Kupës së parë Evropiane dukej se ishte shkruar në yje për kampionin në fuqi.

Roma luajti pa probleme deri në finale, ku 70,000 tifozë romakë u rreshtuan për të thirrur ekipin e tyre në Kupën e parë Evropiane.

Por gjithçka shkoi keq. Liverpool kaloi në epërsi me një gol të Phil Neal, i cili ishte në gjendje të godiste topin pasi portieri Franco Tancredi ishte goditur me grusht. Pruzzo barazoi, por në fund humbën në penallti.

Në të, romakët u poshtëruan nga askush tjetër përveç Bruce Grobbelaar. Portieri i Zimbabvesë u përpoq ta shpërqendronte gjuajtësin e penalltisë Graziani.

1984: Bruce Grobbelaar dhe Michael Robinson me Kupën Evropiane. Foto: Getty Images

Dhe funksionoi. Graziani goditi pa shpresë dhe Liverpool fitoi. Është një plagë e hapur në pjesën verdhë-kuqe të Romës.

Në vitin 1991, pasoi një shans i dytë për një trofe evropian, ku Inter-i ishte kundërshtari në finale. Ajo betejë finale u luajt në dy ndeshje. Dhe përsëri shkoi keq.

Në Milano, Inter-i fitoi 2-0. Në ndeshjen e kthimit, Roma nuk arriti një gol për të detyruar kohën shtesë dhe një Stadio Olimpico e mbushur sërish dëshmoi se si Roma humbi një trofe evropian.

Rikthimi legjendar në çerekfinalen e Ligës së Kampionëve në vitin 2018, kur Romakët u rikthyen në një mënyrë të paparë spektakolare kundër Barcelona-s, por ​​në fund përfundoi pa trofe.

Dhe kështu Roma, tani në duart e amerikanëve, kërkoi llojin e trajnerit që kupton saktësisht se çfarë duhet për të fituar. Një tip si Jose Mourinho. Ose edhe më mirë: vetë Mourinho.

Mentaliteti fitues

Në Romë, Mourinho po ndërton një kolektiv fitues, por në muajt e tij të parë kishte pak nga kjo. Në fazën e grupeve të Ligës së Konferencës, skuadra e tij humbi 6-1 ndaj FK Bodø/Glimt.

Pas pushimeve dimërore filloi të dukej se diçka kishte ndryshuar. Roma pati një seri të gjatë pa humbje dhe mentaliteti fitues i Mourinho-s dukej se po përhapej te lojtarët e tij. Në çerekfinalen e Ligës së Konferencës, Roma u hakmor ndaj Bodø/Glimt, të cilët i mposhtën me rezultat 4-0 në shtëpi.

Në Romë, u lirua edhe sulmuesi i ri anglez, Tammy Abraham. Në Chelsea, Abraham po stërvitej me ekipin e parë në moshën 15 vjeçare, ku prezent ishte edhe Mourinho.

Mourinho dhe Abraham në Romë. Foto: Pro Shots

Të dy kanë një lidhje të ngushtë. Abraham e sheh Mourinho-n si një figurë babai të dashur por kërkues.

“Ai kurrë nuk më thotë se po bëj diçka mirë sepse beson se kam më shumë për të dhënë. Ai e di saktësisht se si të më shtyjë përpara dhe kjo është pikërisht ajo që më duhet”, ka thënë Abraham.

Abraham shënoi 17 gola në Serie A dhe nëntë gola në Ligën e Konferencës. Sonte do të garojë me Cyriel Dessers (10 gola) për titullin e golashënuesit.

Mourinho mund të fitojë trofeun e tij të pestë evropian sonte. AS Roma është e para. “Nuk dua të jem i vetmi që ndjen një dëshirë të zjarrtë në zemër kur ka nevojë për të performuar”, tha Mourinho kur nënshkroi në Romë.

Sepse pas të gjitha zhgënjimeve nga e kaluara – nga humbja e penalltisë së Graziani-t, e deri tek poshtërimi në FK Bodø/Glimt – dëshira e zjarrtë e Romës për të fituar një trofe evropian është e madhe.

 

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore