Lajme

Rohde uron aleancën në 75-vjetorin e lindjes: NATO siguroi paqe në Kosovë për 25 vjet


Jorn Rohde

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, nëpërmjet një postimi në platformën “X” të enjten, uroi NATO-n për shënimin e 75-vjetorit të lindjes, derisa veçoi rolin e aleancës më të fuqishme ushtarake në garantimin e stabilitetit në Kosovë nëpërmjet misionit paqeruajtës të KFOR-it.

Duke theksuar sukseset përgjatë ekzistencës 75-vjeçare, ambasadori gjerman përmendi edhe prezencën ushtarake të NATO-s në Kosovë për 25 vjet. Gjermania pritet të dërgojë rreth 150 ushtarë shtesë në Kosovë në prill për të përforcuar kontigjentin prej 71 trupave gjermane në kuadër të KFOR-it.

“Urime NATO-s, aleancës më të fortë dhe më të suksesshme në histori, ashtu sikurse u shpreh Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg – duke siguruar me sukses paqen dhe stabilitetin edhe në Kosovë përmes Forcës së NATO-s (KFOR) që vepron këtu për gati 25 vjet”, shkroi diplomati gjerman.

Prania e NATO-s në Kosovë është e domosdoshme për ruajtjen e paqes dhe stabilitetin në Ballkanin Perëndimor, u tha në raportin e përvjetshëm të aleancës së udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA), të cilin Stoltenbergu e prezantoi muajin e kaluar në selinë qendrore në Bruksel.

Prania e NATO-s në Kosovë – vendimtare për stabilitetin e Ballkanit Perëndimor, thotë raporti i Stoltenbergut

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore