Lajme

Robert Durst, milioneri amerikan shpallet fajtor për vrasjen e mikes së tij


Robert Durst në një sallë gjykimi në Inglewood, Kaliforni.

Trashëgimtari amerikan i pasurive të paluajtshme, Robert Durst, subjekt i dokumentarit të krimit “The Jinx” prodhim i “HBO”, të premten e 17 shtatorit, u shpall fajtor për vrasjen e mikes së tij më të mirë, Susan Berman.

Durst e vrau Berman në vitin 2000 brenda shtëpisë së saj në Benedict Canyon. Ai e ndaloi atë të fliste me policinë për zhdukjen e gruas së tij. Atëherë në moshën 55 vjeç, ajo u gjet e qëlluar në kokë.

Në pjesën e fundit të “The Jinx”, Durst dëgjohet duke mërmëritur me vete: “Çfarë dreqin bëra?”.

Disa orë para transmetimit të episodit të fundit, autoritetet arrestuan Durst në New Orleans për vrasjen e Berman. Juritë shfaqën një pjesë të klipit gjatë gjykimit.

Prokurorët e quajtën Durst, 78 vjeç, një “psikopat narcist”. Tani duket se ai do të vdesë në burg.

Susan Berman ishte një shkrimtare e krimit dhe kishte vepruar si zëdhënëse e Durst kur ai u bë i dyshuar për zhdukjen e gruas së tij.

Në një seancë të mëparshme, avokati i Durst, Dick DeGuerin, kundërshtoi që jurisë t’u tregoheshin edhe klipe nga të gjitha ngjarjet – një film i vitit 2010 për martesën e tij me Ryan Gosling dhe Kirsten Dunst.

Zëvendës Prokurori i Qarkut Habib A. Balian mbajti një maskë gome latex, të veshur nga Robert Durst kur policia e arrestoi, të mërkurën, 8 shtator 2021 në Inglewood, Kaliforni.

Filmi u drejtua nga regjisori i “The Jinx”, Andrew Jarecki, dhe përshkruan jetën e manjatit, duke e treguar atë si një vrasës.

Gruaja e Durst, Kathleen McCormack, një studente e mjekësisë, u zhduk në vitin 1982 dhe supozohet se ka vdekur.

Menjëherë pas vendimit të së premtes, familja e saj lëshoi ​​një deklaratë duke i kërkuar prokurorëve në Qarkun Westchester të New York-ut të ndiqnin penalisht Durst.

“Sistemi i drejtësisë në Los Angeles i ka shërbyer më në fund familjes Berman. Tani është koha që Westchester të bëjë të njëjtën gjë për familjen McCormack”, thanë ata.

Prokurorët argumentojnë se Durst në të vërtetë vrau tre persona – i treti ishte një fqinj i moshuar, Morris Black, i cili zbuloi identitetin e Durst në vitin 2001 ndërsa ai fshihej në Texas.

Durst u lirua nga akuzat për vrasjen e Black, duke argumentuar me sukses se ai e kishte vrarë atë në bazë të vetëmbrojtjes para se të copëtonte trupin.

Durst është një anëtar i huaj në një nga dinastitë më të pasura dhe më të fuqishme të pasurive të patundshme në New York. Vëllai i tij Douglas Durst, i cili dëshmoi në gjyq, i tha gjykatës: “Ai do të donte të më vriste”.

Durst pritet që dënimin ta marrë më 18 tetor.

Robert Durst, duke u përgjigjur pyetjeve të avokatit mbrojtës Dick DeGuerin.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore