Lajme

Rishi Sunak gjendet në telashe pas humbjeve, por largimi i tij nuk ka gjasa


Kryeministri britanik Rishi Sunak mund ta gjejë veten në një telash të njohur pasi Partia e tij Konservatore humbi në zgjedhjet parlamentare të enjten në dy qarqe.

Humbja dërrmuese e dy vendeve në zonat dikur të besueshme konservatore mbuloi një javë tjetër të zymtë për Sunak.

Të dhënat ekonomike konfirmuan se Mbretëria e Bashkuar kishte rënë në recesion në fund të vitit të kaluar, duke minuar një nga pesë premtimet thelbësore të kryeministrit

Megjithatë, plani kundër Sunak, thanë analistët, nuk ka më shumë gjasa të shkojë askund sesa ka pasur gjatë krizave të tij të mëparshme drejtuese.

Sado të dëshpëruara të jenë ngushticat politike të konservatorëve, ata do ta kishin të vështirë, në këtë fazë të vonë, të zëvendësonin kryeministrin e tyre me dikë tjetër.

Me partinë e ndarë mes centristëve dhe atyre në të djathtë, dhe një zgjedhje të përgjithshme që po afrohet brenda disa muajsh, kushtet për një grusht shteti të brendshëm partiak po rriten nga dita në ditë, sipas analistëve.

Në zgjedhjet e përgjithshme të 2019-ës, konservatorët fituan vendin me më shumë se 18 mijë vota.

Këtë herë, votuesit zgjodhën kandidatin laburist, Gen Kitchen, me një diferencë prej 6 mijë e 436 votash – humbja më e madhe e votave që konservatorët kanë pësuar në një zgjedhje të pasluftës për një vend që po mbronin.

Në zgjedhjet e tjera, në Kingswood, pranë Bristolit, laburistët fituan një vend konservator të liruar nga Chris Skidmore, një ministër energjie.

Ai kishte dhënë dorëheqjen për të protestuar ndaj planit të qeverisë për të lëshuar më shumë licenca për nxjerrjen e naftës dhe gazit nga Deti i Veriut.

Konservatorët e kishin fituar vendin me më shumë se 11 mijë vota në vitin 2019. Këtë herë, kandidati laburist, Damien Egan, e mori atë me 2 mijë e 501 vota.

Teksa çdo garë kishte karakteristikat e veta të veçanta, të dyja pasqyronin lodhjen e thellë të votuesve me konservatorët, të cilët kanë drejtuar qeverinë për 14 vjet.

Sunak nuk u mundua të bënte fushatë në asnjërën nga zonat zgjedhore, duke dëshmuar shpresat e pakta të partisë për të mbajtur mandatet.

Zgjedhje të tilla, megjithatë, shpesh shihen si një pararojë e performancës së një partie në zgjedhjet e përgjithshme dhe këto disfata konfirmuan perspektivën ogurzezë për konservatorët.

Me sondazhet që tregojnë se qindra ligjvënës konservatorë mund të humbasin vendet e tyre, disponimi brenda partisë tani është në kufijtë e panikut, sipas zyrtarëve.

Kjo është arsyeja pse çdo pengesë e re elektorale nxit spekulime se konservatorët do të kthehen kundër liderit të tyre.

Edhe para votimit të së enjtes, Sunak i kishte shtuar këto shqetësime me një sërë gabimesh politike.

Në një intervistë, Sunak dukej se pranoi një bast prej 1 mijë paundësh që Mbretëria e Bashkuar do t’i vendoste azilkërkuesit në një avion për në Ruandë përpara zgjedhjeve të ardhshme të përgjithshme.

Kritikët e sulmuan atë për lojën e fatit mbi jetën e njerëzve që kalojnë Kanalin Anglez me varka të vogla.

Më pas, Sunak u kritikua për shkak të një shakaje në Dhomën e Komunave për pozicionin e Laburistëve ndaj transgjinorëve.

Teksa Sunak trashëgoi një palë ndërluftuese, një ekonomi të goditur nga pandemia, një sistem shëndetësor në krizë dhe luftë në Ukrainë, analistët thonë se këto episode zbuluan një deficit shqetësues në instinktet e tij politike.

Sunak kurrë nuk e prezantoi veten si një politikan i gëzuar, por më tepër si një kujdestar i përgjegjshëm i ekonomisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Por, pasi ka qetësuar tregjet, ai e ka pasur të vështirë të zhvillojë politika për të rimbushur rritjen e vendit ose për të reduktuar humbjet në financat e saj publike.

Sunak hapi një gropë më të thellë për veten e tij me pesë golat e tij.

Përveç rivendosjes së rritjes, ai premtoi të ulë përgjysmë normën e inflacionit, të reduktojë borxhin publik, të ndalojë fluksin e anijeve nëpër kanal dhe të shkurtojë kohën e pritjes në spitalet e Shërbimit Shëndetësor Kombëtar.

Ai ka dështuar të arrijë asnjë prej tyre, përveç uljes së inflacionit, për të cilin Banka e Anglisë meriton padyshim shumë nga meritat.

Megjithatë, procesi i rrëzimit të Sunak do të ishte një sfidë, madje edhe për një parti të famshme për pamëshirshmërinë e saj në hedhjen poshtë liderëve jopopullorë.

Nëse ai nuk pranon të tërhiqet, gjë që ai nuk tregon shenja se do ta bëjë, më shumë se 50 ligjvënës konservatorë do të duhet të kthehen kundër Sunak për të detyruar një votë mosbesimi.

Ligjvënësit mund të dorëzojnë letra për një konkurs privatisht; sa e kanë bërë këtë nuk dihet.

Por shumë pak i kanë bërë thirrje publikisht kryeministrit të japë dorëheqjen.

Marrë nga “New York Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore