Aplikacione

Rikthehet Instagram-i pas ndërprerjes globale që preku mijëra përdorues


Instagram-i i Meta Platform Inc (META.O) u rikthye për shumicën e përdoruesve, tha kompania të dielën, pasi një problem teknik që ndërpreu shërbimet për mijëra njerëz ishte zgjidhur.

“Më parë sot, një problem teknik bëri që disa njerëz të kishin probleme me aksesin në Instagram. Ne e zgjidhëm çështjen sa më shpejt të jetë e mundur për të gjithë ata që u ndikuan”, tha një zëdhënës i Meta-s për agjencinë Reuters.

Kompania nuk bëri të ditur numrin e përdoruesve të prekur nga ndërprerja.

Faqja e internetit për gjurmimin e ndërprerjeve Downdetector.com tregoi më shumë se 100 mijë incidente në Shtetet e Bashkuara, 24 mijë në Kanada dhe mbi 56 mijë në Britani.

Më shumë se 180 mijë përdorues raportuan probleme me qasjen në median sociale në kulmin e ndërprerjes.

Instagram-i nuk funksionoi për disa përdorues të dielën rreth orës 17:45, sipas faqes së internetit të gjurmimit të ndërprerjeve Downdetector.com.

Numri i ndërprerjeve u lehtësua në pak më shumë se 7 mijë raporte që nga ora 20:30.

Downdetector gjurmon ndërprerjet duke renditur raportet e statusit nga disa burime, duke përfshirë përdoruesit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore