Lajme

Rihapet Shangai pas mbylljes 2-mujore


Shanghai ka lehtësuar një sërë kufizimesh për Covid-19 në një hap drejt kthimit në normalitet pas një bllokimi dy-mujor që kufizoi banorët e megaqytetit në shtëpitë e tyre dhe goditi ekonominë e Kinës.

Qendra tregtare prej 25 milionë njerëzve u mbyll në seksione nga fundi i marsit, kur varianti i virusit Omicron nxiti shpërthimin më të keq të Kinës që nga fillimi i përhapjes së Covid në vitin 2020.

Pasi disa rregulla u lehtësuan gradualisht gjatë javëve të fundit, autoritetet filluan të mërkurën të lejojnë njerëzit në zonat që konsiderohen me rrezik të ulët të lëvizin lirshëm nëpër qytet. Fabrikat dhe bizneset rifilluan punën pasi ishin “në gjumë” për javë të tëra.

“Ky është një moment që ne e kemi pritur me padurim për një kohë të gjatë”, shkroi Qeveria komunale e Shangait në një deklaratë në mediat sociale.

“Për shkak të ndikimit të epidemisë, Shanghai, një megaqytet, hyri në një periudhë të paprecedentë heshtjeje”.

Të mërkurën në mëngjes, njerëzit u panë duke udhëtuar në metronë e Shangait dhe duke u drejtuar drejt ndërtesave të zyrave, ndërsa disa dyqane po përgatiteshin të hapeshin.

Kufizimet kishin goditur ekonominë e qytetit, duke bllokuar zinxhirët e furnizimit në Kinë dhe jashtë saj dhe duke shkaktuar pakënaqësi tek banorët.

Nënkryetari i bashkisë Zong Ming u tha gazetarëve të martën se lehtësimi do të prekë rreth 22 milionë njerëz.

Qendrat tregtare, dyqanet e komoditetit, farmacitë dhe sallonet e bukurisë do të lejohen të funksionojnë me kapacitet 75%, ndërsa parqet dhe pikat e tjera piktoreske do të rihapen gradualisht.

Por kinematë dhe palestrat mbeten të mbyllura, dhe shkollat ​​– të mbyllura që nga mesi i marsit – do të rihapen ngadalë mbi baza vullnetare.

Autobusët, metroja dhe shërbimet e trageteve gjithashtu do të rifillojnë, thanë zyrtarët e transportit.

Shërbimet e taksive dhe makinat private do të lejohen në zona me rrezik të ulët, duke i lejuar njerëzit të vizitojnë miqtë dhe familjen jashtë rrethit të tyre. Por qeveria e qytetit paralajmëroi se situata nuk ishte ende normale.

Kina ka vazhduar me një strategji zero-Covid, e cila përfshin bllokime të shpejta, testime masive dhe karantina të gjata në përpjekje për të eliminuar plotësisht infeksionet.

Por kostot ekonomike të kësaj politike janë rritur dhe qeveria e Shangait tha se “detyra për të përshpejtuar rimëkëmbjen ekonomike dhe sociale po bëhet gjithnjë e më urgjente”.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore