Stil

Rihanna, e 21-ta grua ‘selfmade’ më e pasur në botë – sa para merr ajo nga çdo biznes që ka?


Këngëtares ikonike të muzikës pop, Rihanna-s iu deshën pak më pak se 20 vjet që nga një studente e thjeshtë në Barbados të bëhej një nga gratë më të pasura në botë.

Mes karrierës së saj artistike dhe sipërmarrjeve, këngëtarja ka grumbulluar një pasuri të konsiderueshme të të ardhurave, shkruan Marca, transmeton AlbanianPost.

Burime të shumta të specializuara, përfshirë revistën Forbes, konsiderojnë se pasuria neto e Rihanna deri në vitin 2023 është rreth 1.7 miliardë dollarë.

Kjo shifër e vendosi Rihanna-n në vendin e 21-të në listën e grave më të pasura të vetë-bëra në Amerikë të Forbes dhe në vendin e 1729-të në listën e miliarderëve në botë.

Edhe pse Rihanna e ndërpreu karrierën e saj muzikore që nga “Anti”, albumi i saj i fundit në studio i regjistruar në vitin 2016, ajo publikoi këngën “Lift Me Up” si pjesë e kolonës zanore të filmit “Black Panther: Wakanda Forever”.

Ajo ka publikuar tetë albume, ka vendosur 14 këngë në tabelën e Billboard Hot 100, ka shitur 60 milionë disqe dhe ka shitur rreth 215 milionë këngë dixhitale në karrierën e saj 18-vjeçe.

Ndonëse i është futur edhe kinematografisë, karriera e saj në këtë sferë nuk ka qenë aq e suksesshme.

Ajo ka kredite në “Battleship”, “Bring it On: All or Nothing” dhe “Ocean’s Eight”.

Kompanitë e Rihanna-s

Robyn Rihanna Fenty, emri i saj i plotë, lançoi kompaninë kozmetike Fenty Beauty.

Kompania është një sipërmarrje e përbashkët gjysmë për gjysmë midis këngëtares dhe konglomeratit francez LVMH.

Ylli i hitit “Umbrella” zotëron gjithashtu 30% të markës së të brendshmeve “Savage x Fenty”, e cila do të vlerësohej në 3 miliardë dollarë.

Ajo gjithashtu bashkëpunoi me markën e veshjeve sportive “Puma” për të krijuar një linjë këpucësh të quajtur “Fenty x Puma”.

Rihanna është gjithashtu partnere në shërbimin e transmetimit muzikor “Tidal”, partneri kryesor i të cilit është muzikanti Jay-Z.

Shoqatat e tjera të dukshme të Rihannës kanë qenë me markën e këpucëve luksoze “Manolo Blahnik” dhe si ambasadore e “Dior”.

Sa vlen “Fenty Beauty” në vitin 2023?

Pjesa më e madhe e pasurisë neto të Rihanna është nga vlera dhe të ardhurat e “Fenty Beauty”.

Kompania kishte të ardhura prej rreth 1 miliard dollarë në fund të vitit 2022, sipas raportit më të fundit të LVMH.

Me vlerësimet e mira në mediat sociale dhe nga ekspertët, “Fenty Beauty” ka një vlerë neto prej rreth 2.8 miliardë dollarë në vitin 2023.

Marka ka 12 milionë ndjekës në Instagram falë qasjes së saj globale dhe gjithëpërfshirëse, e cila ka produkte për të gjitha tonet dhe llojet e lëkurës.

Marka ka një bazë të dedikuar fansash që e bën secilin prej produkteve të saj një sukses pothuajse të sigurt.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore