Sport

Richarlison tregon disa detaje rreth përplasjes me Conte-n


Richarlison ka folur rreth historisë në lidhje me përplasjen tashmë famëkeqe që ai hasi me ish-trajnerin e Tottenham-it, Antonio Conte-n, gjatë sezonit 2022-23.

Në muajin mars, Richarlison kishte kritikuar ish-trajnerin e Juventusit, Interit dhe Azzurrit për mos i siguruar atij kohë të mjaftueshme për të luajtur në ekipin e parë të Tottenham.

Reprezentuesi brazilian ishte transferuar nga Spurs për një tarifë prej rreth 58 milionë euro nga Everton verën e kaluar, por jeta në Londrën Veriore nisi me probleme.

Në fakt, ai kishte filluar vetëm nëntë ndeshje nga fillimi në Premier League para intervistës së tij shpërthyese.

Nga ana tjetër, pas një barazimi veçanërisht zhgënjyes me Southampton-in, Conte goditi Tottenham-in si klub dhe Richarlison në nivel individual përpara se të shkarkohej në kohën kur ndeshja e radhës e ekipit kishte filluar.

Tani, Richarlison ka ndarë detaj rreth sprovës në një bisedë me podcastin “Que Papinho” në Brazil, duke zbuluar se çfarë bëri Conte për ta dënuar atë pas intervistës së tij origjinale.

“Bëra një gabim kur dhashë një intervistë në të cilën kërkova të luaja më shumë,” shpjegoi Richarlsion.

“Më vonë, kërkova falje dhe thashë se mund të më ndëshkonte. Ai u përgjigj se ishte shefi dhe vazhdoi të ma vërtetonte. Ai kaloi gati dy orë duke më qortuar para të gjithëve në një takim skuadre”, tha braziliani.

Në fund të fundit, Richarlsion e kaloi Conte-n në Tottenham dhe do të kërkojë një fillim të ri në sezonin 2023-24, pas atij që ishte një sezon zhgënjyes gjatë gjithë kohës për sa i përket lëndimeve dhe suksesit para portës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore