Lajme

Rezistenca ndaj një administrate të re Trump ka filluar tashmë


Kundërshtarët e ish-presidentit amerikan, Donald J. Trump, po hartojnë një padi të mundshme në rast se ai zgjidhet në nëntor dhe kryen dëbime masive, siç është zotuar.

Një grup ka punësuar një auditor të ri për t’i bërë ballë çdo përpjekjeje të një administrate të dytë Trump për “të çliruar” Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme kundër tyre.

Një rrjet i përhapur zyrtarësh demokratë, aktivistë progresivë, grupe mbikëqyrëse dhe ish-republikanë ka ndërmarrë hapa të jashtëzakonshëm për t’u përgatitur për një presidencë të dytë të mundshme të Trump, të bashkuar nga frika se kthimi i tij në pushtet do të përbënte një kërcënim të madh jo vetëm për agjendën e tyre por për vetë demokracinë amerikane.

“Trump e ka bërë të qartë se ai do të shpërfillë ligjin dhe do të testojë kufijtë e sistemit tonë”, tha Joanna Lydgate, shefja ekzekutive e Qendrës së Shteteve të Bashkuara për Demokracinë, një organizatë jopartiake mbikëqyrëse e demokracisë që punon me zyrtarë shtetërorë në të dyja partitë.

Gjithmonë diskutohet në çdo vit zgjedhor se çfarë mund të ndodhë nëse pala tjetër fiton Shtëpinë e Bardhë.

Një bisedë e tillë është kufizuar në mënyrë tipike në muhabetet e Washingtonit dhe spekulimet private, pasi pjesa më e madhe e energjisë është përqendruar në listën e dëshirave.

Por koha, vëllimi dhe shkalla e planifikimit që po bëhet kundër një administrate të dytë të mundshme Trump janë pa precedent.

Koalicioni është i vendosur të mos kapet i papërgatitur, siç u kapën shumë pas fitores së tij të papritur në 2016.

Nëse Trump kthehet në pushtet, ai po planifikon haptazi të imponojë ndryshime radikale – shumë me ngjyrime autoritare.

Këto plane përfshijnë përdorimin e Departamentit të Drejtësisë për t’u hakmarrë ndaj kundërshtarëve të tij, dërgimin e trupave federale në qytetet demokratike, kryerjen e dëbimeve masive, ndërtimin e kampeve të mëdha për të mbajtur të burgosurit emigrantë, duke e bërë më të lehtë shkarkimin e nëpunësve civilë dhe zëvendësimin e tyre me besnik.

Ian Bassin, drejtori ekzekutiv i Protect Democracy, tha se planifikimi për t’i rezistuar një agjende të tillë nuk duhet parë si një mosmarrëveshje e zakonshme politike, por si një përpjekje për të mbrojtur aspektet themelore të vetëqeverisjes amerikane “nga një autokrat aspirues”.

Ian Bassin '98 Named 2023 MacArthur Fellow
Ian Bassin, drejtori ekzekutiv i Protect Democrac

“Ai nuk është kandidat normal, këto nuk janë zgjedhje normale dhe këto nuk janë përgatitje normale”, tha Bassin.

Udhëheqësit e shumë prej grupeve centriste dhe të majta këmbëngulin se energjitë e tyre janë të përkushtuara kryesisht për të parandaluar që Trump të rifitojë pushtetin në radhë të parë.

Shumë janë gjithashtu të kujdesshëm për të diskutuar publikisht planet e tyre të emergjencës, nga frika se mos sinjalizojnë mungesë besimi në perspektivat e fushatës së presidentit Biden.

Ankthi i tyre intensifikohet nga numri i ulët i pëlqimeve për Biden.

Intervistat me më shumë se 30 zyrtarë dhe drejtues të organizatave për planet e tyre zbuluan një kombinim të rraskapitjes dhe ankthit.

Grupet aktiviste që kaluan katër vitet e presidencës së Trump duke organizuar protesta masive dhe duke ndjekur sfida ligjore, tani po kuptojnë me tmerr të madh se mund t’i duhet t’i rezistojnë përsëri.

Udhëheqësit e grupit thonë se kanë mësuar shumë nga viti 2017 deri në 2021 se si të drejtojnë një fushatë efektive rezistence.

Ata besojnë se orbita rreth Trump është bërë më e sofistikuar dhe se një Shtëpi e Bardhë e dytë nën Trump do të ishte më radikale dhe më efektive, veçanërisht në çështjet thelbësore si emigracioni.

“Ajo që Trump dhe bashkëpunëtorët e tij po kërkojnë është një libër autoritarizimi”, tha Patrick Gaspard, shefi ekzekutiv i Fondit të Veprimit CAP, krahu politik i grupit të mendimit liberal, Qendra për Progresin Amerikan.

'It all fell flat': Former U.S. Ambassador to South Africa on Russia-Africa summit
Patrick Gaspard, shefi ekzekutiv i Fondit të Veprimit CAP

Administrata e Biden-it shtyu një sërë rregulloresh në pranverë, duke përmbushur një afat kohor për të siguruar që ato rregulla të mos anuloheshin përfundimisht vitin e ardhshëm sipas një ligji të 1996 – nëse Trump fiton zgjedhjet dhe republikanët marrin kontrollin total të Kongresit.

Por zyrtarët e administratës në përgjithësi kanë hezituar të angazhohen në planifikimin e emergjencës, duke këmbëngulur se kanë besim se Biden do të fitojë një mandat të dytë.

Steven Cheung, një zëdhënës i fushatës së Trump, i denoncoi këto përpjekje si një mënyrë për të penguar Trump që të mos jetë në gjendje të zbatojë një agjendë legjitime politike.

Grupe të ndryshme të shqetësuara për atë që mund të nënkuptojë një presidencë e dytë e Trumpit, kanë filluar gjithashtu të mendojnë se si të punojnë së bashku.

Në fillim të kësaj jave, përfaqësues nga 50 organizata kombëtare dhe lokale të të drejtave të imigracionit u mblodhën në një hotel jashtë Phoenix.

Në agjendë për dy ditë ishte “Planifikimi i skenarit: Gatishmëria pas zgjedhjeve”.

Dhe muajin tjetër, grupi konservator anti-Trump Principles First dhe Norman Eisen – i cili ishte avokat i Demokratëve të Dhomës së Përfaqësuesve gjatë shkarkimit të parë të Trump dhe ndihmoi në krijimin e një “gjurmuesi të kërcënimeve autokratike – po organizojnë një konferencë në Universiteti i New York-ut me titull “Autokracia në Amerikë – Një paralajmërim dhe përgjigje”.

Ata po ftojnë dhjetëra praktikues dhe studiues për të diskutuar se si t’u rezistojnë liderëve me prirje autoritare në mbarë botën.

Ish-avokati në Shtëpinë e Bardhë

Një valë e re procesi gjyqësor

Një taktikë e zakonshme kundër administratës së parë Trump ishte përmes procesit gjyqësor që lidhi politikat e tij në gjykatë.

Ndonjëherë ajo punë arriti të bllokonte plotësisht veprimet, dhe në raste të tjera vonoi ato politika të hynin në fuqi.

Unioni Amerikan i Lirive Civile, një nga ndërgjyqësit kryesorë kundër administratës së parë Trump, po planifikon të marrë një rol të ngjashëm nëse ai rifiton Shtëpinë e Bardhë.

Në pritje të atij roli, A.C.L.U. ka punësuar një firmë të re auditimi për të bërë një analizë të financave të organizatës për t’u siguruar që ajo mund t’i rezistojë shqyrtimit nëse një administratë Trump do të vinte në pushtet.

Drejtori i A.C.L.U., Anthony Romero, tha se grupi i tij kishte hartuar 63 skenarë në të cilët një administratë e re Trump mund të përbënte një kërcënim për të drejtat individuale dhe sundimin e ligjit.

Ky ushtrim, tha ai në një intervistë, bëri që grupi të përqëndrohet në katër fusha, për të cilat po harton dosjet e mundshme ligjore.

Këto zona janë planet e Trump për një goditje të paprecedentë ndaj emigrantëve të paautorizuar, potenciali për të kufizuar më tej qasjen ndaj abortit, shkarkimi i nëpunësve civilë për arsye politike dhe mundësia që ai të përdorte trupa për të shtypur protestat.

Në vitin 2020, ndërsa protestat ndonjëherë shndërroheshin në trazira, Trump kishte një urdhër të hartuar për të thirrur Aktin e Kryengritjes – një ligj që u jep presidentëve fuqi emergjente për të përdorur trupat federale në tokën e brendshme për të rivendosur rendin – por nuk e nënshkroi kurrë.

Që atëherë ai ka sugjeruar që herën tjetër, ai do të vendosë trupa në qytetet e drejtuara nga demokratët edhe nëse autoritetet lokale nuk kanë kërkuar ndihmë.

This is what democracy looks like
Drejtori i A.C.L.U., Anthony Romero

A.C.L.U. po përgatit një proces gjyqësor që do të kundërshtonte Aktin e Kryengritjes, me argumentin se ai nuk synohej kurrë të përdorej për të mbyllur protestën dhe debatin.

Paralelisht, Romero tha, grupi do të jetë i përgatitur për të sjellë sfida të Amendamentit të Parë për vendosjet specifike në qytete të veçanta.

Që kur Trump u largua nga detyra, mjedisi politik mbi imigracionin ka ndryshuar.

Por udhëheqësit e të drejtave të emigrantëve thonë se ata besojnë se planet e politikave të Trump, nga dëbimet masive te kampet gjigante të paraburgimit, do të ishin shumë më drakoniane.

Në Qendrën Kombëtare të Ligjit të Emigracionit, planifikimi i skenarit dhe përgatitjet për një mandat të dytë të Trumpit kanë qenë duke u zhvilluar që nga vjeshta e kaluar – veçanërisht pasi një artikull i New York Times detajoi planet e Trump për një përpjekje të madhe dëbimi.

Përveç hartimit të padive të mundshme për të ngritur kundër veprimeve të pritshme të administratës Trump, shefi ekzekutiv i Democracy Forward, Skye Perryman, tha se organizata kishte filluar gjithashtu të rekrutonte paditës dashamirës që do të kishin status ligjor në gjykatë.

Një mburojë e shtetit blu

Ky realitet ligjor i ka lënë ata që planifikojnë kthimin e Trump në pushtet të fokusohen në veprimet e nivelit shtetëror që mund të mbyllen përpara zgjedhjeve të 2024-ës.

Avokatët që punojnë për prokurorët e përgjithshëm të shtetit demokrat kanë studiuar në heshtje librat e lojërave të homologëve të tyre republikanë.

Vendimi i Gjykatës së Lartë i vitit 2022 për të rrëzuar Roe vs Wade gjithashtu detyroi një ndjenjë urgjence te grupet dhe guvernatorët liberalë.

Menjëherë pas vendimit, guvernatorët demokratë dhe prokurorët e përgjithshëm të shtetit filluan të organizojnë thirrje dhe takime për të kuptuar se si të kundërshtojnë kërcënimin e ri ndaj aksesit të abortit në shtetet e tyre.

Guvernatorët në aleancë kanë punuar së bashku për të planifikuar çështje gjyqësore, për të miratuar ligje mbrojtëse për të mbrojtur ofruesit e abortit dhe pacientët nga ndëshkimet në shtete të tjera dhe për të siguruar rezervat e urgjencës të pilulave të abortit në rast se ato bëhen të padisponueshme ose të kufizuara ashpër.

Mund të jetë fara e një bashkëpunimi më të gjerë për t’i rezistuar agjendës së Trump.

Marrë nga “New York Times”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore