Lajme

‘Revolucioni i produktivitetit’, AI do të marrë kohë për t’u paguar


Një bum në inteligjencën artificiale gjeneruese dhe ndërrimet në vendin e punës të shkaktuar nga pandemia do të nxisë një epokë të re të rritjes më të shpejtë të produktivitetit në të gjithë botën e pasur, thonë ekonomistët, megjithëse mund të duhet një dekadë ose më shumë që ekonomitë e përparuara të korrin përfitimet e plota.

Pas rritjes gjatë fazave fillestare të pandemisë, Bordi i Konferencës, një organizatë globale e kërkimit të biznesit, tha këtë muaj se priste që produktiviteti të rritet këtë vit në ekonomitë e konsoliduara. Bordi beson se kjo dobësi do të vazhdojë gjatë dekadës së ardhshme, duke përmendur koston në rritje të kapitalit dhe pasigurinë e vazhdueshme ekonomike dhe gjeopolitike.

Parashikimet nxjerrin në pah sfidat me të cilat përballen ekonomitë e përparuara, ku lufta për të rritur produktivitetin që nga kriza financiare në 2008 ka penguar rritjen e prodhimit dhe të pagave.

Sidoqoftë, ekonomistët besojnë se bumi i investimeve në AI – plus disa tendenca në vendet e punës që u ngritën gjatë pandemisë – do të prodhojë përfundimisht rezultate bindëse.

Chad Syverson, një profesor në Chicago Booth School of Business, tha se tani ekzistonte një “rast i mbështetur nga të dhënat për optimizëm” mbi produktivitetin, me AI, formimin e bizneseve të reja dhe njerëzit që ndërrojnë punë të gjitha të vendosura për të dhënë rezultate.

Ndërsa rritja e produktivitetit mbeti e dobët në letër, ai besonte se përfitimi nga ndryshimet e fundit në praktikat e vendit të punës – plus përfitimet eventuale të AI – do të kërkonte kohë për t’u futur në shifra.

“Shumë pak nga këto gjëra është ‘plug and play’ kompanitë duhet të investojnë shumë burime për të rikonfiguruar modelin e tyre të biznesit për këtë gjë të re”, tha Syverson.

John Haltiwanger, profesor në Universitetin e Maryland, ra dakord që zbulimet e AI që përfshijnë modele në gjuhë të mëdha përfundimisht do të nxisnin ekonominë. Shtetet e Bashkuara, tha ai, tani po kalonin një tranzicion të ngjashëm me atë të fundit të viteve 1980, kur ekonomisti Robert Solow tha: “Epokën e kompjuterit mund ta shihni kudo, përveç në statistikat e produktivitetit”.

Ndryshimet radikale të shkaktuara nga inteligjenca artificiale gjeneruese mund të eliminojnë atë që John Van Reenen, profesor në Shkollën Ekonomike të Londrës, e përshkroi si “shumë mundim” në praktikat e vendit të punës, duke rritur efikasitetin dhe rritjen në proces.

Megjithatë, kërcimet e mëparshme teknologjike kanë marrë dekada për të dhënë përfitime domethënëse në produktivitet.

Tashmë ka pretendime të mëdha për efektet transformuese gjeneruese të AI-së në produktivitet. Një punim i fundit i publikuar nga Instituti Brookings – i shkruar me ndihmën e modelit GPT4 – citon prova që mund t’i ndihmojë koduesit të punojnë me dyfishin e shpejtësisë së mëparshme, të përgjysmojnë kohën e nevojshme për të përfunduar detyra të caktuara me shkrim dhe t’i bëjnë qendrat e thirrjeve 14 për qind më produktive.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore