Pajisje

Revolucioni i baterive: rivalët garojnë për epërsi në tregun e makinave


Bateritë litium-jon e kanë ndryshuar botën duke i vënë telefonat inteligjentë dhe laptopët në duart e miliarda njerëzve.

Por tani po shkaktojnë një revolucion tjetër.

Teknologjia e zgjedhur si në makinat elektrike ashtu edhe në industrinë e sapolindur të ruajtjes së energjisë elektrike, qelizat do të jenë një shtyllë jetike në tranzicionin global drejt një ekonomie pa karbon.

Të ardhurat globale të baterive të litium-jonit do të rriten në 700 miliardë dollarë në vit deri në vitin 2035, sipas konsulencës Benchmark Mineral Intelligence.

730 miliardë dollarë do të duhet të derdhen në impiantet, miniera dhe objektet e përpunimit të baterive për të përmbushur nevojën jo vetëm për litium, por edhe për përbërës të tjerë duke përfshirë nikelin dhe kobaltin.

Me dy degë kryesore të teknologjisë së litium-jonit që konkurrojnë për supremaci, fituesit dhe humbësit do të vendosen në vitet e ardhshme ndërsa kompanitë garojnë për të furnizuar botën, nga prodhuesit e makinave duke përfshirë Tesla, Volkswagen dhe BYD, dhe prodhuesit e baterive CATL dhe LG Energy Solution, te kompanitë minerare si Glencore dhe BHP.

Të shpikura në vitet 1970 nga shkencëtarët me bazë në SHBA dhe të komercializuara në vitin 1991 nga Sony japonez për të fuqizuar videokamerat Handycam, qelizat litium-jon paketohen shumë më tepër në njësi më të vogla dhe më të lehta sesa njësitë e acidit të plumbit ose të kadmiumit të nikelit që dominonin më parë baterinë e rikarikueshme.

Duke ndihmuar në lindjen e industrisë së elektronikës portative, bateritë litium-jon kanë luftuar kundër teknologjive konkurruese për t’u bërë forca dominuese në makinat elektrike pas një rënie prej 90 për qind të kostos gjatë dekadës së fundit.

Shpërndarja totale globale e teknologjisë mund të arrijë në 1 teravat-orë këtë vit, ekuivalente me 17 milionë makina elektrike me madhësi mesatare, sipas konsulencës së baterive me bazë në Londër, Rho Motion.

Teksa kërkesa është vendosur të rritet për ruajtjen e rrjetit, një industri që do të duhet të zgjerohet jashtëzakonisht shumë për të trajtuar natyrën e ndërprerë të energjisë diellore dhe të erës, ndërsa impiantet e karburanteve fosile po largohen gradualisht, shumica dërrmuese e investimeve po derdhet në tregun shumë më të madh për automjetet elektrike.

Të gjitha bateritë punojnë në të njëjtin parim, duke prodhuar një rrymë ndërsa një rrymë jonesh rrjedh përmes një materiali kimik të njohur si elektrolit nga anoda në katodë, dy elektrodat e qelizës. Rrjedha është e kundërt gjatë rimbushjes.

Litium-jon i referohet një kategorie të tërë baterish, duke përshkruar llojin e jonit të transferuar midis anodës dhe katodës dhe jo vetë materialeve të elektrodës, të cilat ndryshojnë shumë.

Inovacionet e avancuara të materialeve kanë çuar në një gamë baterish litium-jon, që plotësojnë jo vetëm aplikime të ndryshme, por edhe karakteristikat e dëshiruara nga një prodhues ose shërbim i makinave.

Këto përfshijnë koston, peshën, diapazonin e lëvizjes, kohën e karikimit, numrin e cikleve të karikimit përpara dështimit dhe sigurinë – një shqetësim në rritje duke pasur parasysh një valë zjarresh të shkaktuara nga pajisjet litium-jon.

Anodet janë bërë zakonisht prej grafit dhe diktojnë se sa shpejt mund të ngarkohet një bateri, ndërsa katoda, të cilat vijnë në një sërë materialesh, janë përcaktuesi kryesor i kostos së një baterie dhe sasisë së energjisë që ajo mund të ruajë.

Në tregun e makinave elektrike dy kimi kryesore katodë po e luftojnë atë: NMC, e cila përdor litium, nikel, mangan dhe kobalt në sasi të ndryshme dhe LFP e bërë nga litium, hekur dhe fosfat.

Prodhuesit koreano-jugorë LG Energy Solution dhe Samsung SDI shkëlqejnë në prodhimin e katodave NMC, të cilat përdoren në shumicën e automjeteve elektrike të shitura në perëndim, ku distanca e tyre më e gjatë është më e përshtatshme për zakonet e drejtimit. Por kompanitë kineze ende përbëjnë 75 për qind të prodhimit global, sipas të dhënave të Benchmark.

Kina është pothuajse tërësisht dominuese në bateritë LFP, duke zënë 99 për qind të prodhimit botëror.

Teknologjia e ka pushtuar vendin falë përmirësimeve në densitetin e energjisë, niveleve më të larta të sigurisë dhe kostos së saj më të ulët krahasuar me qelizat që përmbajnë kobalt dhe nikel, si dhe përparimet në prodhim.

Pjesa e LFP në tregun kinez është rritur në 60 për qind nga 18 për qind në vetëm tre vjet.

Beteja midis kimikateve të katodës do të ushtrojë ndikim të madh mbi ofertën dhe kërkesën globale për litium, nikel, kobalt dhe mangan, duke ndihmuar ose penguar vendet furnizuese si Indonezia, Republika Demokratike e Kongos dhe Kili.

Ndërkohë, zgjedhjet e konsumatorëve, politikanëve dhe prodhuesve të makinave do të luajnë një rol vendimtar ose në çimentimin e kontrollit të Kinës mbi tregun global të automjeteve elektrike ose në lirimin e tij dhe duke rrezikuar një tranzicion më të ngadaltë dhe më të kushtueshëm të energjisë.

Fillesat perëndimore po punojnë në zhvillimin e teknologjisë së tyre LFP, ndërsa prodhuesit koreanë të baterive po luajnë me kinezët.

LG Energy Solution, prodhuesi më i madh i baterive EV pas CATL të Kinës, njoftoi në mars se do të ndajë 2.3 miliardë dollarë nga një investim prodhimi prej 5.5 miliardë dollarësh në Arizona për prodhimin e baterive LFP për sistemet e ruajtjes së energjisë.

Duke marrë drejtimin e LFP-së, prodhuesit kinezë kanë zhvilluar mjete për ta prodhuar teknologjinë me çmim të ulët dhe në shkallë, duke e vënë perëndimin në një pengesë.

Ford, për shembull, e ka gjetur veten në qendër të një stuhie politike në Washington pas partneritetit me CATL në një marrëveshje licencimi për prodhimin e baterive LFP në SHBA.

Në vitet e ardhshme, bateritë litium-jon ka të ngjarë të pësojnë ndryshime që përmirësojnë performancën dhe zvogëlojnë koston.

Disa presin ndryshime më radikale, duke argumentuar se teknologjitë e gjeneratës së ardhshme si bateritë me natrium-jon dhe bateritë në gjendje të ngurtë mund të bëjnë depërtim këtë dekadë.

Zgjedhja për SHBA-të dhe Evropën, thonë të brendshmit e baterive, përfaqëson ekuilibrin delikat që Perëndimi duhet të vendosë midis reduktimit të varësisë nga Kina ose pranimit të saj si kosto e ruajtjes së aksesit në teknologji shumë konkurruese dhe të përballueshme.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore