Bota

Republika Çeke forcon kufizimet përballë “katastrofës” në spitale


Përballë perspektivës së një “katastrofe të plotë në spitale”, Republika Çeke njoftoi gjithashtu një bllokim më të ngushtë në përpjekjen për të vënë nën kontroll numrin e rasteve të coronavirusit.

Detaje rreth masave të reja priten të jepet gjatë ditës së mërkurë, pas diskutimeve të kryeministrit Andrej Babis me anëtarët e opozitës, si dhe bizneset dhe grupet e punës.

Vendi po lufton me rritjet e rasteve të lidhura me variantin britanik të coronavirusit, si dhe një rast të variantit të Afrikës së Jugut, zbuluar në një grup prej tre personash që u kthyen nga Afrika.

Kufizimet aktuale ishte vendosur të hiqeshin të hënën, por Babis u shpreh se shpreson për një zgjatje të tyre. Është e paqartë nëse qeveria e tij e pakicës mund të gjejë mbështetjen për ta bërë këtë.

Babis përjashtoi hapjen e shkollave të vendit në çdo kohë së shpejti, por lejoi mundësinë e kryerjes së testeve të rregullta në biznese.

Të mërkurën, ministria e shëndetësisë raportoi 15 mijë e 672 raste të reja.

Më shumë se 6 mijë e 800 njerëz janë të shtruar aktualisht në spital, 1 mijë e 300 në stacionet e kujdesit intensiv.

Që nga fillimi i pandemisë, ka pasur 1.1 milionë raste të konfirmuara në vend dhe 19 mijë e 682 vdekje, nga një popullsi prej rreth 10.7 milionë.

Izraeli së fundmi ka rënë dakord të dërgojë 5 mijë doza vaksinash në vend.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore