Lajme

Rënia e euro-s reflekton goditjen më të rëndë nga lufta në Ukrainë


Kroacia kaloi pengesën e fundit për arritjen e ambicies së saj të kahershme për t’u bërë anëtari i 20-të i monedhës së vetme, një lëvizje që shefi i saj i bankës qendrore Boris Vujçiç tha se do të sillte “më shumë siguri” dhe “rriste standardet e jetesës për qytetarët tanë”.

Teksa Zagrebi dëshiron të hyjë, tregjet valutore duan të dalin.

Euro tani vlen vetëm një fraksion më shumë se dollari, për herë të parë që nga viti 2002, duke ringjallur kujtimet e viteve të saj të vështira të hershme.

Duke përbërë një të pestën e rezervave globale të këmbimit valutor dhe një të katërtën e emetimit global të obligacioneve, euro nuk fshihet më si një përpjekje e dënuar. Megjithatë, barazia me dollarin thekson hendekun në zgjerim midis perspektivave ekonomike të SHBA-ve dhe eurozonës, e cila është më e ekspozuar ndaj pasojave të luftës në Ukrainë.

Dobësia e euros, e cila do të rrisë çmimin e importeve, do të shqetësojë politikbërësit që tashmë po përballen me inflacionin rekord.

“Ka një ndjenjë atje se ekonomia e eurozonës thjesht nuk do të jetë mjaft e fortë dhe do të jetë pjesë e ngadalësimit global”, tha Alan Ruskin, kryestrategu ndërkombëtar i Deutsche Bank.

Rënia e shpejtë e euros, vjen mes frikës se Rusia mund të ndërpresë furnizimin e saj tashmë të zvogëluar me gaz natyror në Evropë, duke detyruar energjinë të racionalizohet dhe duke shkaktuar një recesion të dhimbshëm në të gjithë rajonin.

“Ne vazhduam të blinim dollarin kur filluam të shqetësoheshim se ulja ekonomike globale mund të ishte më e vështirë, jo më e butë”, tha Kit Juckes, një strateg i monedhës në bankën franceze Société Générale.

Letra e gjelbër është rritur kundrejt shumicës së valutave, jo vetëm euros, si pasojë e një sërë rritjesh të normës nga Rezerva Federale, duke kulmuar me një rritje prej 75 pikë bazë muajin e kaluar që e çoi objektivin midis 1.5 për qind dhe 1.75 për qind.

“Politika monetare në SHBA ende e shtyn euron në këtë fazë më shumë sesa bën Banka Qendrore Evropiane”, tha Dirk Schumacher, kreu i kërkimit makro për Evropën në Natixis.

Robin Brooks, shefi i  Institutit në Financat Ndërkombëtare, një grup tregtar bankar, tha se tregtarët e monedhës po vinin bast se një rënie e rëndë më vonë këtë vit do të pengonte BQE-në të rriste normat shumë mbi zero.

Duke theksuar zymtësinë, matësi mujor i pritshmërive të investitorëve për ekonominë gjermane i institutit të ekspertëve ZEW ra në nivelin më të ulët që nga fillimi i krizës së borxhit sovran të eurozonës në 2011 në qershor.

Ndikimi i dollarit të fortë është veçanërisht i madh në një kohë kur kostoja e energjisë, e cila vlerësohet në monedhën e gjelbër në tregjet ndërkombëtare, është në rritje. Deutsche Bank ka vlerësuar se eurozona do të pësojë një goditje negative prej 400 miliardë eurosh në bilancin e saj tregtar këtë vit, nëse çmimet mbeten në nivelet aktuale të larta.

Rënia e monedhës së përbashkët nxit gjithashtu inflacionin, duke rritur çmimin e importeve dhe duke kontribuar në një rritje rekord prej 8.6 për qind të çmimeve të konsumit në vitin deri në qershor.

Marrë nga Financial Times, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore