Sport

Rekordemeni Harry Kane


Harry Kane

Harry Kane ka shënuar gola në një shkallë të frikshme që kur u bashkua me Bayern Munich nga Tottenham verën e kaluar.

Lëvizja e kapitenit të Anglisë në një vend dhe ligë të re nuk e ka rrëzuar 30-vjeçarin nga shënimi i tij i golave, pasi ka realizuar 23 gola në 19 paraqitje në Bundesliga dhe 27 gola në 26 paraqitje në të gjitha garat këtë sezon.

Çuditërisht, Kane është golashënuesi më i mirë në Bundesliga këtë sezon, duke pasur gjashtë gola përpara Serhou Guirassy të Stuttgart-it dhe 15 përpara golashënuesit të dytë më të mirë të Bayern-it, Leroy Sane.

Shpejtësia me të cilën Kane, i cili do të rikthehet në Gjermani këtë verë me Anglinë për Euro 2024, ka realizuar atë numër golash ka parë disa rekorde të thyhen dhe të tjerë janë në pritje për tu thyer së shpejti.

Le të hedhim një vështrim në të gjitha rekordet që ish-lojtari i Tottenham-it ka arritur këtë sezon me Bayern Munich.

Cilat rekorde ka thyer Harry Kane këtë sezon?

Nënshkrimi rekord i Bundesliga dhe Bayern Munich: Bayern pagoi 100 milionë paund për shërbimet e Kane, të cilat mund të rriten në 120 milionë me shtesa, duke thyer rekordin prej 68 milionë paundësh me të cilat Bayern kishte nënshkruar Lucas Hernandez nga Atletico Madrid në 2019.

Kapërceu shifra e Këpucës së Artë të Bundesliga 2022-23: Kane iu deshën vetëm 11 ndeshje për të kaluar 16 golat e shënuar nga Christopher Nkunku dhe Niclas Fullkrug sezonin e kaluar.

Lojtari më i shpejtë për të arritur 20 gola të Bundesliga: Standardi u arrit pas vetëm 15 ndeshjesh, duke thyer rekordin e mbajtur më parë nga legjendari Uwe Seeler, i cili kërkoi 21 ndeshje për të arritur pikën historike në sezonin 1963-64.

Golashënuesi më i mirë anglez në një sezon të vetëm në Bundesliga: Jadon Sancho dhe Kevin Keegan mbajtën rekordin e mëparshëm me 17 gola, respektivisht për Borussia Dortmund-in në 2019-20 dhe për Hamburg-un në 1978-79. Kane-it iu deshën vetëm 12 ndeshje për të vendosur rekordin e ri.

Shumica e golave të shënuar në pesë ndeshjet hapëse në ligë për një lojtar të Bayern-it: Mario Mandzukic, Miroslav Klose dhe Gerd Muller të gjithë shënuan nga pesë gola në pesë ndeshjet e tyre të para, me Kane që e kaloi atë shifër me shtatë gola.

Më shumë gola në 10 paraqitjet e para të Bundesliga-s: Kane shënoi 15 gola në dhjetë ndeshjet e tij të para në ligë. Vetëm Klaus Matischak kishte shënuar të paktën 13 në dhjetë paraqitjet e para të një lojtari në Bundesliga, me golat e tij për Schalke-n në 1963-64.

Cilat rekorde mund të thyejë ende Harry Kane këtë sezon?

Më shumë gola në një sezon të vetëm të Bundesliga-s: Robert Lewandowski theu rekordin e gjatë të Gerd Muller prej 40 golash në një sezon me 41 për Bayern Munich në 2020-21.

Shumica e golave të Bundesliga-s në një sezon debutues: Uwe Seeler shënoi 30 gola për Hamburg-un në sezonin inaugurues në Bundesliga në 1963-64.

Golashënuesi më i mirë anglez në Bundesliga: Tony Woodcock është anglezi me më shumë gola në kompeticion me 39 gola në 131 paraqitje në dy periudha me Koln-in.

Lojtari më i shpejtë që arrin 50 gola në Bundesliga: Erling Haaland-it iu deshën saktësisht 50 ndeshje për të arritur 50 golat e tij për Borussia Dortmund.

Më shumë gola për Bayern Munich në një sezon të vetëm: Gerd Muller shënoi 66 gola në 1972-73, një rekord që në fund mund të rezultojë i pakapërcyeshëm për çdo lojtar të Bayern-it.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore