Lajme

Rekord në SHBA, lirohet nga akuza për vrasje pas 48 vitesh burg


Një burrë nga Oklahoma, i cili u dënua për vrasjen e një punonjësi gjatë një grabitjeje në një dyqan të pijeve alkoolike në vitin 1975, është liruar pasi kaloi më shumë se 48 vite në burg.

Kjo shënon edhe periudhën më të gjatë të paraburgimit të kryer padrejtësisht në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

70-vjeçari Glynn Simmons u shpall i pafajshëm në një vendim nga gjyqtarja Amy Palumbo në Gjykatën e Qarkut të Oklahomas, por u lirua në korrik.

“Ne kemi prova të qarta dhe të dukshme që Simmons nuk e ka kryer krimin”, ka shkruar Palumbo në vendim.

“Është një mësim për qëndrueshmëri dhe këmbëngulje. Mos lejoni askënd t’ju thotë se nuk mund të ndodhë, sepse gjithçka mund të ndodhë”, ka shtuar ajo.

Ai ishte vetëm 22 vjeç kur u akuzua për vrasjen e Carolyn Sue Rogers dhe u përshtat nga dëshmia e një gruaje të plagosur gjatë grabitjes, e cila e ngatërroi atë me vrasësin e vërtetë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore