Film

Regjisori Ari Folman prezanton dokumentarin “Waltz with Bashir” në Durrës


Dokumentari “Waltz with Bashir” që mori çmimin “Golden Globe” për filmin më të mirë të huaj në vitin 2008, është shfaqur edhe në Durrës.

Filmi u shfaq nën kujdesin e drejtoreshës së Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Durrës, regjisores Anila Varfi.

“Ndihem si në shtëpi. Në fillim isha pak skeptik kur Anila më tha se donte të sillte regjisorin Ari Folman në Shqipëri, por ja ku jemi sot. Bashkëpunimi ynë do të vazhdojë”, ka thënë Noah Gal Gendler, ambasador i Izraelit në Tiranë.

Pas mbërritjes, Folman firmosi pllakën që do të vendoset në pllakën “Rruga e Artit” përballë teatrit “Aleksandër Moisiu” krahas emrave të tjerë të njohur të kinemasë botërore.

Mes tyre është Francis Ford Coppola, Claudia Cardinale, Marco Bellocchio, Paolo Sorrentino dhe të tjerë që kanë marrë pjesë në edicionet e mëparshme të festivalit në Durrës.

Më pas, në ekranin e madh, u shfaq filmi dokumentar, i cili ndërthur muzikën klasike, muzikën e viteve 1980, grafikë realistë dhe skena surrealiste së bashku me ilustrim të stilit komik.

Galit Peleg, ambasadori i ri i Izraelit në Shqipëri, ka treguar se përmes këtyre po ndërtohen ura mes njerëzve.

“Tre vjet më parë dërguam inxhinierë në Durrës për të ndihmuar në rindërtimin e këtij qyteti që ishte viktima kryesore e tërmetit të vitit 2019. Sot dërgojmë filma”, ka thënë ai.

Marrë nga “The Independent”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore