Lajme

Regjimi egjiptian kritikohet për arrestimin e aktivistit të klimës në prag të Cop27


Arrestimi i një aktivisti indian për mbrojtjen e klimës nga forcat egjiptiane të sigurisë ka ripërtërirë alarmin për gjendjen e tmerrshme të të drejtave të njeriut të regjimit ndërsa përgatitet të presë samitin e OKB-së për klimën Cop27.

Ajit Rajagopal, një arkitekt dhe aktivist nga Kerala në Indinë jugore, u arrestua të dielën pasdite pak pasi u nis në një shëtitje tetë-ditore nga Kajro në Sharm el-Sheikh, si pjesë e një fushate globale për të rritur ndërgjegjësimin për krizën klimatike.

Arrestimi u përshkrua si “i paligjshëm” nga një grup lokal i të drejtave të njeriut, i cili raportoi se të paktën 67 persona ishin arrestuar në Kajro dhe qytete të tjera ditët e fundit, ndërsa autoritetet përpiqen të shtypin çdo protestë të planifikuar.

Rajagopal, i cili po ecte i vetëm duke mbajtur një shenjë letre të bardhë që bënte thirrje për drejtësi klimatike në Cop27, u ndalua në një pikë kontrolli sigurie.

Ai arriti të telefononte një mik egjiptian, Makarios Lahzy, një avokat për të drejtat e njeriut, përpara se të transferohej në një stacion policie ku u mbajt në pamundësi për komunikim për 27 orë. Lahzy, i cili shkoi në kërkim të Rajagopal, u arrestua gjithashtu, pasi thuhet se nuk i kishte thënë policisë për qëllimet e aktivistit indian dhe u mbajt për më shumë se 24 orë.

Lajmi për arrestimin e tyre doli vetëm sepse Lahzy ishte në telefon me një të afërm kur Rajagopal telefonoi duke kërkuar ndihmë. Të afërmit e Lahzy ngritën alarmin pasi nuk arritën ta takonin atë, gjë që çoi në një shpërthim alarmesh në mediat sociale.

Komisioni Egjiptian për të Drejtat dhe Liritë (ECRF), një nga grupet e pakta të pavarura të të drejtave të njeriut që ende vepron në vend, dënoi arrestimet dhe tha se ishte një shenjë e qartë se regjimi nuk ishte i gatshëm të toleronte as formën më elementare të protestës.

 

Dyshja u liruan të hënën pasdite, por ndalimi i tyre nxjerr në pah shtypjen dhe mbikëqyrjen e përditshme me të cilën përballen egjiptianët e zakonshëm ndërsa komuniteti global përgatitet të zbresë në Sharm el-Sheikh këtë fundjavë.

Rreth 60 mijë të burgosur politikë, përfshirë aktivistë të të drejtave të njeriut dhe mjedisor si Alaa Abd El Fateh, janë mbyllur me akuza false dhe janë torturuar në dekadën e fundit.

Alaa El Fateh, i cili është në grevë urie prej shtatë muajsh, do të ndalojë së piri ujë të dielën kur bisedimet të hapen zyrtarisht për të nxjerrë në pah padrejtësinë.

E drejta për protestë dhe liria e fjalës janë gërryer që nga pranvera arabe, dhe praktikisht nuk ka hapësirë ​​tw sigurt për të vepruar mediat e pavarura, avokatët e të drejtave të njeriut, aktivistët politikë apo ambientalistët.

Në prag të Cop27, autoritetet egjiptiane e kanë bërë të qartë se protestat do të lejohen vetëm në një zonë të ndërtuar me qëllim, larg qendrës së konferencave, ku do të mblidhen liderët botërorë.

Edhe pse Rajagopal dhe Lahzy u tronditën, por nuk u dëmtuan fizikisht, politika e regjimit të tolerancës zero ndaj mospajtimit është mëse e gjallë, pavarësisht se sytë e botës janë të vendosur drejt vendit.

Marrë nga The Guardian, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore