Sport

Real Madrid, Mbappe dhe historia që nuk do të zhduket


Kylian Mbappe

Real Madridi nuk e ka harruar Kylian Mbappe-n dhe as Mbappe definitivisht nuk e ka harruar Real Madrid-in.

Nga jashtë, gjërat mund të duken krejt ndryshe. Real Madrid ka refuzuar mundësinë e nënshkrimit të sulmuesit 24-vjeçar – publikisht dhe privatisht – sepse nuk duan që kjo temë të jetë në media.

Pas asaj që ndodhi me përpjekjet e tyre të dështuara për të nënshkruar me Mbappe verën e kaluar, ata po ecin me kujdes.

Por ata kanë mbajtur të hapura kanale më diskrete komunikimi me lojtarin dhe shoqëruesit e tij dhe, që nga Kupa e Botës 2022, ka pasur lëvizje.

Kur u pyetën nga “The Athletic”, përfaqësuesit e Mbappe u përgjigjën se nuk preferonin të komentonin mbi këtë temë. Dhe një burim i lartë në Madrid, i cili gjithashtu kërkoi të fliste në mënyrë anonime për të mbrojtur pozicionin e tij, këmbëngul se ata nuk kanë dëgjuar asgjë nga Mbappe që nga vera e kaluar.

Situata nuk është aspak e qartë. Nëse mësuam diçka nga saga verën e kaluar, është të presim shumë kthesa, kthesa dhe versione të së vërtetës.

Ajo që dimë është se është një histori që nuk ka përfunduar.

Saga e Mbappe te Real Madrid po hyn në një fazë të re. Për të krijuar një pamje të asaj që mund të ndodhë më pas, duhet të kthehemi në Paris përpara verës së 2022…

Më 21 maj, një javë para finales së Champions League mes Real Madrid-it dhe Liverpool-it në Paris, Mbappe komunikoi atë që u përshkrua nga njerëzit më të afërt me të si vendimi më i vështirë që kishte marrë në karrierën e tij.

Në një mesazh që e la atë “zemërthyer”, sipas të njëjtave burime, Mbappe i shpjegoi presidentit të Madrid-it, Florentino Perez se transferimi i tij i dëshiruar te gjiganti spanjoll nuk ishte i mundur. Ai kishte zgjedhur të rinovonte me Paris Saint-Germain.

Vendimi i Mbappe-s u ndikua nga presioni politik. Zyrtarë të rangut të lartë nga Katari dhe presidenti francez, Emmanuel Macron u përfshinë në bisedimet për kontratën e tij të re. Paratë gjithashtu luajtën një rol dhe ka disa grindje rreth kësaj teme.

Njerëz të afërt me sulmuesin, por edhe vetë futbollisti në publik, kanë pohuar dhe vazhdojnë të thonë se ai do të kishte fituar më shumë në “Bernabeu”. Ata thonë se Real Madrid, në një koncesion historik dhe të paprecedentë, i ofroi Mbappes 100% pronësi të të drejtave të tij të imazhit, gjë që PSG nuk e bëri. Real Madrid, nga ana e tyre, thotë se ata kurrë nuk mund të kishin arritur asgjë që PSG ofroi.

Në Paris pati festime teksa Mbappe pozoi me një fanellë që mbante numrin 2025. Por në realitet, zgjatja e kontratës së tij ishte vetëm deri në vitin 2024, me një opsion rinovimi për një sezon më shumë që vetëm Mbappe mund ta shkaktojë.

Fituesi i Kupës së Botës 2018 me Francën më pas u përpoq të kufizonte dëmin e shkaktuar mes tifozëve madrilen. Ai nuk ia doli, me tifozët që reaguan me zemërim teksa postoi në Instagram “Do të jem mbështetësi i parë i Real Madrid-it në finalen e Champions League”.

Marrëdhënia mes Perez dhe Fayza Lamarit, nënës dhe agjentes së Mbappe-s, praktikisht u prish.

Perez u ndje i tradhtuar, pasi besonte se kishte rënë dakord për kushtet e kontratës së ardhshme të Mbappe si lojtar i Real Madrid-it. Lamari kishte thënë më parë se ata e kishin bërë të qartë se ishin ende duke biseduar me PSG-në dhe fajësuan Perez për rrjedhje në mediat spanjolle se nënshkrimi ishte një marrëveshje e përfunduar.

Kylian Mbappe

Por ka pasur edhe persona të tjerë të përfshirë në negociata, të cilët kanë thënë gjithmonë që marrëdhënia është ende gjallë. Objektivi është i qartë: nëse Mbappe do të vendoste të largohej nga PSG, Real Madrid-i do të jetë gati.

Në fakt, ky ka qenë plani i klubit që nga vendimi i Mbappe për të qëndruar me kampionët francezë në maj. Dhe ajo që ndodhi në korrik e përforcoi këtë strategji.

Një muaj e gjysmë pas rinovimit të Mbappe, ai shprehu pakënaqësi te drejtuesit për drejtimin në të cilin po shkonte PSG, siç konfirmuan për “The Athletic” burime si nga rrethi i lojtarit ashtu edhe nga klubi francez, të cilët kërkuan të mbeten anonim për të mbrojtur pozicionet e tyre.

Mbappe donte që PSG të mblidhte një skuadër mjaft të mirë për të konkurruar seriozisht për një titull të Champions League-s. Udhëheqja e “Parc des Princes” u përgjigj duke emëruar drejtorin sportiv Luis Campos, i cili ka punuar me Mbappe te Monaco dhe përshkruhet si “babai i tij i futbollit”.

Campos, përveç kësaj, solli Christophe Galtier, një trajner me të cilin Mbappe mund të punonte lehtësisht dhe i cili do të ishte i hapur për sugjerime – si për strategjinë e tregut të transferimeve ashtu edhe për vendimet e futbollit.

Objektivat ishin mesfushori, Aurelien Tchouameni, i cili preferoi të bashkohej me Real Madrid-in; një sulmues, Robert Lewandowski, i cili iu bashkua Barcelona-s; dhe një qendërmbrojtës, Milan Skriniar, i cili qëndroi në Inter.

Ndërsa thashethemet u përhapën për rinovimet e Lionel Messi-t dhe Neymar, nënshkrimet nuk u materializuan dhe marrëdhëniet filluan të tensionohen. Dinamika mes Neymar dhe Mbappe veçanërisht ka krijuar shumë diskutime.

Për shembull, Mbappe u ankua në Instagram dhe foli për mediat për pozicionimin si sulmuesi qendror (ai preferon një rol më krijues në të majtë). Ai ka bërë edhe disa gjeste në fushë për të mos marrë topin.

Tensionet arritën në atë pikë saqë, i pyetur për marrëdhënien e tyre pasi luajti për Brazilin në një miqësore kundër Ganës në Le Havre në shtator, Neymar u përgjigj “pfff” dhe u largua nga zona mikse.

Në gusht, të dy kishin debatuar se cili prej tyre duhet të gjuante penalltitë, pavarësisht se Galtier kishte zgjedhur tashmë Mbappe-n. Më pas, në mesin e tetorit, burime pranë francezit pohuan se ai kishte vendosur të largohej në afatin kalimtar të janarit.

Ata shpjeguan gjithashtu se në korrik, Antero Henrique, i cili punon si konsulent te PSG, i kishte hapur derën që të largohej, por jo te Real Madrid-i. Çdo largim do të duhej të ishte te Liverpool, me presidentin e PSG-së Nasser Al-Khelaifi dhe vetë Henrique që kërkonin 400 milionë euro (431 milionë dollarë; 352 milionë paund). Mbappe e hodhi poshtë këtë opsion.

Campos, lidhja më e fortë midis Mbappe dhe PSG, e di se Mbappe nuk është i qetë. Sulmuesi ende po i drejton të gjitha përpjekjet e tij për të vazhduar të performojë në fushë, por i ka thënë Campos-it se ndihet i mashtruar.

Disa zëra brenda PSG-së thonë se që nga kthimi nga Kupa e Botës – ku ai nënvizoi talentin e tij yjor duke fituar Këpucën e Artë dhe duke shënuar një hat-trick mahnitës pasi Franca humbi në finale ndaj Argjentinës në penallti – Mbappe është i motivuar dhe i emocionuar.

Një largim në janar nuk do të ndodhë. Dhe as nuk do të jetë domosdoshmërisht verën e ardhshme. PSG ka treguar në të kaluarën se nuk ka nevojë për para.

Por PSG është e vetëdijshme se Mbappe nuk e ka harruar aspak ëndrrën e tij për të luajtur për Real Madrid-in dhe ka pasur tensione në momente të caktuara mes klubit dhe lojtarit.

“I vetmi klub që mund ta largojë atë nga këtu është Real Madrid-i”, thotë një burim nga PSG, i cili foli për “The Athletic” në kushte anonimiteti.

“Asgjë nuk është e pamundur në futboll, por ne mund të kërkojmë 400 milionë euro”, tha burimi.

Real Madrid, nga ana e tij, mbetet i rezervuar për çdo transferim të mundshëm. Arsyet e tyre janë sigurisht të lidhura me përvojën e verës së kaluar, por kjo nuk e shpjegon të gjithë mendimin e tyre.

Klubi spanjoll beson se marrëveshja aktuale e Mbappe-s dhe ndikimi që i ofrohet në vendimmarrjen e PSG-së, do të thotë se ai është në thelb i paarritshëm për një ekip tjetër. Por nëse situata do të ndryshonte, nëse Mbappe do të kthehej në të qenit një lojtar normal, Real Madrid ka një plan dhe i ka paratë gati.

Ata kanë punuar për të ulur kostot sa më shumë që të jetë e mundur dhe në vitet e fundit kanë pasur fitim, falë uljes së pagave që nga pandemia COVID-19, të ardhurave nga suksesi i tyre në Champions League dhe punës së tyre në tregun e transferimeve.

Sipas “Transfermarkt”, Real Madrid u rrit me 12.15 milionë euro (13.1 milionë dollarë; 10.7 milionë paund) pas shitjeve dhe blerjeve të lojtarëve në verën e vitit 2022.

Ata fituan 47 milionë euro (50.7 milionë dollarë; 42.9 milionë paund) gjatë periudhës 2021-2022 dhe 104.2 milionë euro (112.2 milionë dollarë; 91.5 milionë paund) gjatë 2020-2021. Duhet të ktheheni në sezonin 2019-2020 për të gjetur një bilanc negativ: 218.7 milionë euro (235.4 milionë dollarë; 191.9 milionë paund).

Nuk ka asnjë garanci në këtë histori. Si mund të ketë kur ne shohim kaq rregullisht se sa delikate dhe e paparashikueshme mund të jetë bota e transferimeve të futbollit?

Real Madird po vazhdon me kujdes. Dhe sido që të përfundojë, do të jetë argëtuese gjatë rrugës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore