Përballje

Real Madrid-i deklason Valladolid-in, Benzema thyen rekord


Real Madrid-i e ka deklasuar Valladolid-in duke e mposhtur me rezultat 6:0 në ndeshjen e javës së 27-të në La Liga.

Në këtë sukses, sulmuesi i madrilenëve, Karim Benzema, theu një rekord personal, duke e shënuar “hat-trick”-un e parë në pjesën e parë me fanellën e Real Madrid-it.

Seria e golave u hap në minutën e 23-të, kur Rodrygo shënoi një gol të bukur pas asistimit të Marco Asensio-s.

Pastaj erdhi radha e “Benzema show”. Francezi shënoi tre golat e radhës për Real-in brenda shtatë minutave.

Goli i tij i parë erdhi në minutën e 29-të, kur Vinicius Junior asistoi te francezi që realizoi për 2:0.

Të dytin, fituesi i Topit të Artë e shënoi në minutën e 32-të, kur u asistua nga Vinicius.

Ndërsa goli i tretë për Benzema-n erdhi në minutën e 36-të, kur përsëri u asistua nga Rodrygo.

Pjesa e parë përfundoi me epërsi të katërfishtë te vendasve, derisa në të dytën, Carlo Ancelotti e largoi nga loja Benzema-n.

Në pjesën e dytë, Reali arriti të shënojë edhe dy herë tjera, kur Marco Asensio realizoi në minutën e 73-të, pas asistimit të Rodrygo-s.

Ndërsa krejt në fund të ndeshjes shënoi edhe Lucas Vasquez, i asistuar nga Eden Hazard.

Me këtë sukses, ekipi i Ancelotti-t shkon në kuotën e 59 pikëve në vendin e dytë, por përsëri mbetet 12 pikë prapa Barcelonës.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore