Sport

Real Madrid do të shesë Ferland Mendyn këtë verë


Ferland Mendy

Real Madrid-i raportohet se ka marrë vendimin për të shitur Ferland Mendy-n gjatë afatit kalimtar të kësaj vere.

28-vjeçari ka qenë sërish i rregullt për “Los Blancos” këtë sezon, pavarësisht disa problemeve me dëmtimet, duke bërë 21 paraqitje në të gjitha garat, duke kontribuar me një gol në këtë proces.

Kontrata e Mendy-t në “Bernabeu” do të skadojë verën e ardhshme dhe ka pasur një mori spekulimesh rreth të ardhmes së tij në muajt e fundit.

Alphonso Davies i Bayern Munich-ut besohet të jetë një objektiv kryesor për Real Madrid-in, me klubin që pritet të tentojë ta nënshkruajë atë gjatë afatit kalimtar të kësaj vere.

Sipas “The Athletic”, vendimi është marrë që Mendy të shitet pavarësisht se ka luajtur një rol të rëndësishëm në suksesin e klubit në vitet e fundit. Raporti pretendon se trajneri i “Los Blancos”, Carlo Ancelotti është një admirues i madh i cilësive mbrojtëse të Mendy-t, por klubi beson se tani është koha e duhur për ta shitur atë.

Mendy mbërriti te Real Madrid nga Lyon në vitin 2019, dhe ai ka përfaqësuar ekipin kryeqytetas në 154 raste, duke shënuar gjashtë gola dhe duke regjistruar 10 asistime në këtë proces.

Francezi ka fituar dy tituj të La Liga-s, një Copa del Rey, tre Superkupa të Spanjës, Champions League-n dhe Superkupën e UEFA-s gjatë kohës së tij në “Bernabeu”.

Fran Garcia është aktualisht mbrojtësi i majtë në “Bernabeu” dhe spanjolli, i cili iu bashkua sërish klubit nga Rayo Vallecano verën e kaluar, ka bërë 22 paraqitje këtë sezon.

24-vjeçari është paraqitur 16 herë në La Liga, por ka pasur edhe spekulime rreth të ardhmes së tij, me Real Madrid-in që duket i interesuar për ri-nënshkrimin e Miguel Gutierrez nga Girona.

Ancelotti u pyet për një lëvizje të mundshme për Gutierrez gjatë konferencës së tij për shtyp të premten dhe refuzoi të përjashtonte një rikthim të lojtarit në kryeqytetin spanjoll.

Si rezultat, mund të ketë ndryshime të mëdha në zonën e krahut të majtë këtë verë, me Mendy dhe Garcia potencialisht që të dy të largohen, dhe Davies dhe Gutierrez të vijnë për sezonin 2024-25.

Më parë ka pasur sugjerime për interesim nga Premier League për Mendy-n, megjithëse është e paqartë në këtë fazë nëse ndonjë klub anglez po planifikon të lëvizë për francezin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore