Lajme

Reagojnë autoritetet izraelite pas incidentit në Dagestan, disa hebrenj nën roje


Një zyrtar izraelit i sigurisë thotë se incidenti në kryeqytetin e Dagestanit, Makhachkala, po vazhdon pasi një aeroplan nga Izraeli u sulmua nga një turmë lokale pro-palestineze.

“Një numër i kufizuar izraelitësh dhe hebrenjsh janë aktualisht të izoluar dhe nën roje në aeroport”, thotë zyrtari.

“Ne po punojmë që ata të nisen me një fluturim lidhjeje për në Moskë sapo ta lejojnë kushtet”, shton ai.

Sipas tij, zyrtarët izraelitë të sigurisë dhe ambasadori izraelit po punojnë me autoritetet lokale të sigurisë.

Zyra e Kryeministrit dhe Ministria e Jashtme thonë se po ndjekin ngjarjet në Dagestan dhe “presin që zbatimi i ligjit rus të ruajë sigurinë e të gjithë qytetarëve izraelitë dhe hebrenjve dhe të veprojë me vendosmëri kundër rebelëve dhe nxitjeve të egra kundër hebrenjve dhe izraelitëve.

“Izraeli ka një pamje të rëndë të përpjekjeve për të dëmtuar qytetarët izraelitë dhe hebrenjtë kudo”, thonë ata.

Ambasadori i Izraelit në Rusi, Alex Ben Zvi, po punon po ashtu për të garantuar sigurinë e pasagjerëve të avionit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore