Shqipëria

Rama takon Cleverlyn, thelbësor përtej çdo gjëje është bashkëpunimi


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zhvilluar një takim zyrtar me sekretarin e Jashtëm britanik, James Cleverly, në vazhdën e vizitës së tij zyrtare në Londër – e para e një kreu të Qeverisë shqiptare në Britaninë e Madhe.

Përmes një postimi në median sociale Instagram, të dy politikanët kanë shpërndarë të njëjtin postim, ku theksohet se përtej çdo gjëje tjetër, thelbësor është bashkëpunimi mes dy vendeve.

“Mbretëria e Bashkuar dhe Shqipëria janë duke punuar së bashku për të promovuar sigurinë dhe begatinë e popujve tanë”, përcakton nënshkrimi i fotografisë së publikuar nga të dy ata.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by jamescleverly (@jamescleverly)

Një ditë më parë, kryeministri shqiptar takoi edhe homologun e tij, Rishi Sunak, ku u tregua ambicia për të thelluar marrëdhëniet mes dy palëve.

Qeveria britanike përmes një note zyrtare bëri me dije pas takimit të kryeministrit Edi Rama dhe homologut Rishi Sunak se “udhëheqësit shprehën ambicien e tyre të përbashkët për të zgjeruar dhe thelluar marrëdhëniet MB-Shqipëri”.

Kjo, duke bashkëpunuar në adresimin e kërcënimeve globale dhe rajonale dhe forcimin e partneritetit dypalësh.

Ata vunë në dukje mundësi të rëndësishme për të rritur lidhjet tregtare, investimet dhe teknologjinë dhe kryeministri Sunak përshëndeti sërish kontributin e rëndësishëm të komunitetit shqiptar në Britaninë e Madhe, vijoi njoftimi.

“Si aleatë të NATO-s, anëtarë të tjerë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së dhe partnerë të ngushtë, udhëheqësit riafirmuan gjithashtu angazhimin e tyre për të punuar së bashku për të mbrojtur sigurinë e qytetarëve tanë, për të mbrojtur demokracinë dhe për të promovuar të drejtat e njeriut, duke përfshirë një përgjigje të fuqishme ndërkombëtare ndaj agresionit rus”, theksoi më tej Qeveria britanike.

Në të do të përfshihet edhe ndihma e mbrojtjes kibernetike shqiptare për t’u mbrojtur nga kërcënimet në internet.

Kryeministri Sunak dhe kryeministri Rama u angazhuan për të thelluar punën në kuadër të Komunikatës së Përbashkët dhe Task-Forcës të rënë dakord në dhjetor, për të çuar përpara prioritetin e përbashkët në trajtimin e migracionit të paligjshëm dhe bandave kriminale të kontrabandës së njerëzve.

Më konkretisht, palët diskutuan për rritjen e bashkëpunimit operacional, duke përfshirë komunikimet e përbashkëta në rrjedhën e sipërme për të penguar njerëzit të udhëtojnë në radhë të parë, dhe marrëveshje të mëtejshme për ndarjen e të dhënave dhe pasaportat.

Udhëheqësit mirëpritën përparimin e deritanishëm, me rreth 800 emigrantë të paligjshëm që u kthyen në Shqipëri që nga dhjetori.

“Ata ranë dakord që një ekip i përbashkët MB-Shqipëri do të kryejë një vlerësim të kapacitetit të burgjeve të Shqipërisë – që do të përfundojë deri në fund të prillit – me qëllim kthimin e të gjithë shtetasve shqiptarë të kualifikuar në sistemin e burgjeve në Mbretërinë e Bashkuar”, ravijëzuan autoritetet britanike.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore