Shqipëria

Rama: Kurtin e kam më shumë mik se sa Haradinajn, neveri për videon propagandistike të trokitjes së tij të gotave me përfaqësuesit e Listës Serbe


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, deklaroi gjatë fjalës së tij në Kuvend se homologun kosovar Albin Kurti e ka më shumë mik se sa Ramush Haradinajn.

“Unë Albin Kurtin e kam mik më shumë se sa Ramush Haradinajn, me të cilin në një segment të këtij rrugëtimi jam gjendur në një konflikt personal, kur ai ishte kryeministër. Ndërsa me Albinin s’kam pasur kurrë asnjë problem personal, madje në nivelin personal e kam kënaqësi çdo bisedë me të”, theksoi fillimisht kryeqeveritari.

Ai shtoi se me kryeministrin aktual të Kosovës ka “divergjenca botëkuptimore, mbi mënyrën se si arrihet tek qëllimi i përbashkët kombëtar”.

Prandaj, vërejti Rama, marrëdhënia miqësore nuk më ka penguar me të tjerë më parë dhe nuk ka se si më pengon sot, as që t’i kem dhe as që t’i shpreh divergjencat e lidhura pazgjidhshmërisht me detyrën time si kryeministër i Shqipërisë, jo me mua si person.

“Por gjithashtu fakti që me Ramushin kemi pasur një krisje në miqësi, nuk ka sesi më pengon që të shpreh këtu, publikisht, neverinë time të madhe, për një video propagandistike të shpërndarë ditët e fundit përmes tastierave të luftës civile digjitale, ku Ramushi shfaqej duke trokitur gotat në një koktej me përfaqësuesit e Listës Serbe dhe bëhej copë nga trolls-at e tru-shpëlarjes kinse patriotike!”, deklaroi kryeqeveritari.

Sipas tij, Ramush Haradinaj, si çdo komandant tjetër që ka parë “gjakun në fytyrën e shokëve të vrarë nga plumbat e Serbisë fashiste” dhe si çdo luftëtar që ka fituar “luftën me armë të vërteta me Serbinë nuk ka sesi ta ketë problem të trokasë gotat me deputetë serbë të Kosovës në një koktej krejt të zakonshëm”.

Kryeministri shqiptar ravijëzoi në përmbyllje se “kush nuk ka mizë nën kësulë dhe e hedh gurin pa e fshehur dorën, bën luftën kur është për të bërë luftën dhe bën paqen kur është për të bërë paqen”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore