Shqipëria

Rama e quan ‘fatal’ përjashtimin hipotetik të rajonit nga integrimi evropian


“Gjeopolitikisht, do të ishte vetëvrasëse që Bashkimi Evropian të përjashtonte rajonin, të përjashtonte disa vende. Kjo është e vetmja mënyrë për të arritur paqen përfundimtare në Ballkan”.

Ka qenë ky paralajmërimi i kryeministrit shqiptar, Edi Rama, gjatë një interviste dhënë për France 24, ku ka folur për një sërë temash, prej të cilave edhe integrimi evropian i gjithë rajonit.

Sipas Ramës, evropianët janë gjithnjë e më shumë të bindur për interesin gjeopolitik të integrimit të vendeve të Ballkanit, por disa probleme të rëndësishme vazhdojnë mes disa prej tyre, si Kosova dhe Serbia.

Për Ramën, kjo është “një arsye më shumë për t’i integruar në BE”.

Ai pranon se ndonjëherë ka probleme mes vendeve të caktuara, por “korniza e përgjithshme e rajonit është shumë më e mirë se dhjetë vjet më parë dhe kjo ndodh sepse ka këtë tërheqje të BE-së në të gjitha vendet”.

Ndaj, i ka bërë thirrje vendeve të BE-së që të mos ndalon rrugën integruese të Shqipërisë dhe vendeve të tjera, por ta përshpejtojnë atë.

Plani evropian i rritjes për Ballkanin

Banka Botërore parashikon një normë rritjeje prej 3.6% për Shqipërinë në vitin 2023 dhe Komisioni Evropian propozon një plan rritjeje prej 6 miliardë eurosh për Ballkanin, me mjete më të mëdha se fondet e lëshuara zakonisht në kuadër të para-anëtarësimit të vendeve kandidate.

Kreu i qeverisë shqiptare thotë se është “i kënaqur me faktin që ekonomia shqiptare konsiderohet nga institucionet financiare ndërkombëtare si një ekonomi veçanërisht elastike”.

“Në kohën e krizës së çmimeve të energjisë, inflacioni ynë ishte më i ulëti në rajon”, vëren ai – por “Shqipëria po mbështet në planin e rritjes së BE-së, i cili do të jetë shumë i rëndësishëm, jo vetëm për Shqipërinë, por për të gjithë rajonin”.

‘Bllokada’ greke

Sa i përket procesit të anëtarësimit të Shqipërisë, ai po ngadalësohet nga Greqia, e cila po bllokon hapjen e pesë kapitujve të parë të anëtarësimit të vendit, për shkak të një afere ligjore me kryebashkiakun e Himarës, Fredi Beleri.

Për këtë çështje, Edi Rama zgjedh të jetë optimist.

“Nuk besoj se do të vazhdojë ky bllokim, sepse realisht nuk do të ishte shumë serioz. Është e qartë se është çështje drejtësie. Dhe ne kemi bërë progres në aspektin gjyqësor. Ne kemi një marrëdhënie strategjike me Athinën dhe nuk mendoj se kjo temë do ta shqetësojë atë”.

Marrëveshja për emigrantët me Italinë

Sipas kryeministrit shqiptar, “po të ishte bërë e njëjta marrëveshje me një vend të BE-së, askush nuk do të fliste për të”.

“Fakti që bëhet me një vend që nuk është në BE, jo vetëm që i bën njerëzit të flasin, por edhe ngjall teori konspirative dhe dyshime, të cilat, për mendimin tim, janë vërtet jo serioze. Nëse duam ta vëmë në dyshim metodën, duhet ta vëmë në dyshim atë në të gjitha vendet evropiane, sepse këto qendra nuk janë një gjë e re”.

Rama tha se kjo është një qendër e cila është në përputhje me standardet e të gjitha vendeve të BE-së

“Ndoshta qendrat e pritjes së kësaj natyre nuk janë zgjidhja e vërtetë, por nuk i takon Shqipërisë t’i japë mësime Evropës. Ne po ofrojmë pak ndihmë për një vend që nuk është vetëm fqinj, por me të cilin kemi qenë të lidhur shumë thellë për një kohë shumë të gjatë”, thotë ai.

Sa i përket frikës së shqiptarëve për të parë sektorin turistik të prekur nga prania e kësaj qendre pritjeje, Edi Rama shpjegon se kjo “është një qendër pritjeje me 3 mijë vende”.

“Kjo do të thotë se do të ketë 3000 njerëz për rotacion në Shqipëri. Nuk është kjo ajo që do të shkundë industrinë e turizmit shqiptar!”.

Për disa OJQ, ky është një protokoll i paligjshëm që mund të ketë pasoja shkatërruese për azilkërkuesit, të cilët do t’i nënshtroheshin ndalimit të zgjatur dhe shkeljeve të tjera të të drejtave të tyre dhe do të lejonin që trafikimi të lulëzojë.

Lidhur me këtë, Rama thotë se “e kam vërtet të vështirë t’i kuptoj”.

Kryeministri shqiptar përshëndet raportin e fundit të Komisionit Evropian për zgjerimin e BE-së, i cili sipas tij është “në përgjithësi shumë pozitiv”.

“Ai shënon në mënyrë mjaft objektive të gjithë progresin që kemi bërë dhe, natyrisht, shënon edhe gjithçka që ne duhet të vazhdojmë të bëjmë, sepse nuk jemi ende në fund të rrugës”.

Sa i përket vendimit për hapjen e negociatave të anëtarësimit me Ukrainën, një vend në luftë, ai e konsideron atë “një vendim shumë të fortë gjeopolitik”.

“Dëshmi e faktit se BE-ja është përpjekur prej disa kohësh të bëhet më gjeopolitike dhe më pak teknokratike”.

Por Edi Rama shpreh edhe një shqetësim: “Konflikti i ri në Lindjen e Mesme nuk ka ndihmuar realisht. Ekziston gjithashtu një lloj lodhjeje e përgjithshme në opinionet evropiane dhe amerikane në lidhje me këtë luftë ku ka, vërtet duhet të qëndroni në kurs”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore