Shqipëria

Rama dënon Serbinë për mbajtjen e zisë dhe kthimin në ‘nacionalizëm vetëvrasës’


Zija e shpallur zyrtarisht në Beograd për pjesëtarët e grupit të armatosur që u asgjësuan nga forcat e sigurisë së Republikës së Kosovës, pasi nga ai grup iu mor jeta një efektivi të policisë është sinjali më i keq që Serbia mund t’i jepte rajonit dhe komunitetit euro-atlantik!

Është ky mendimi i kryeministrit shqiptar, Edi Rama, i cili përmes një publikimi në median sociale X, njohur më parë si Twitter, ka shkruar mbi ngjarjen.

E gjitha sipas tij, po ndodh ndërkohë që Serbia duhet të kishte hapur një hetim serioz për të gjithë anëtarët e këtij grupimi kriminal, për të parë lidhjen e tyre me trafikantët e armëve dhe me të tjerë individë apo entitete, qoftë në Serbi apo gjetkë.

Ky hetim po ashtu duhet të shihte nëse qëllimi ishte ai i krijimit të një lëvizjeje të armatosur në veriun e Kosovës.

Por nga ana tjetër, në fjalët e kreut të Qeverisë, Beogradi ka zgjedhur një shpallje zie që nuk ka asnjë lidhje me shekullin e XXI-ë dhe në këtë mënyrë po i fryn si asnjëherë më parë zjarrit të një konflikti të armatosur.

“Kjo është jo vetëm e pajustifikueshme dhe e papranueshme, por e dënueshme me të gjithë forcën e fjalës e të instrumenteve në dispozicion të bashkësisë euro-atlantike!”, shton ai.

Megjithatë, kryeministri vijon të mendojë se pikërisht në këtë çast, Serbia duhet ta ndajë qartë dhe prerë mendjen, nëse do të jetë me Evropën dhe botën demokratike, apo me hijen e vetvetes së fundshekullit të XX-ë.

Të zgjedhë midis të qenit me vlerat dhe parimet e Bashkimit Evropian e të komunitetit euro-atlantik apo me fantazmat dhe me krimet e të shkuarës së saj të palavdishme të viteve ’90.

Me të nesërmen evropiane të fëmijëve të saj të pafajshëm apo me të djeshmen e fajshme të nacionalizmit vrasës e vetëvrasës!

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore