Lajme

Raketat goditën terminalin e naftës në Vasylkiv, gazsjellësi Kharkiv u hodh në erë


Kryetarja e bashkisë së qytetit, Natalia Balasinovich, tha se raketat ruse goditën zonën e depozitimit të naftës në jugperëndim të pistës kryesore të bazës ajrore në një video të postuar në internet. Agjencia Kombëtare e Lajmeve të Ukrainës konfirmoi më vonë raportet.

Fotografitë dhe videot e postuara në internet treguan flakë të mëdha që ngriheshin nën qiellin e natës.

Anton Gerashchenko, një këshilltar i Ministrisë së Punëve të Brendshme, tha në Telegram se sulmi me raketa u krye në depon e naftës Vasilkovskaya të kompanisë KLO.

Ai shtoi se, “ekipet e shpëtimit ishin nisur në vendin e tragjedisë. Me shumë mundësi nuk ka pasur viktima. Do të digjet për një kohë të gjatë. Dëmi mjedisor do të jetë kolosal”.

Balasinovich, konfirmoi gjithashtu se raketat goditën depon e naftës në Vasilkov dhe filloi një zjarr i fortë.

Një tubacion gazi natyror u hodh në erë gjithashtu në Kharkiv, qyteti i dytë më i madh i Ukrainës, pas një sulmi rus, tha shërbimi shtetëror ukrainas i komunikimeve speciale.

Një shpërthim në formë kërpudhash u shfaq në një video që ajo postoi në aplikacionin e mesazheve Telegram.

Nuk ishte menjëherë e qartë se sa i rëndësishëm ishte tubacioni dhe nëse shpërthimi mund të pengonte dërgesat e gazit jashtë qytetit ose vendit.

Lexo zhvillimet e plota të ditës së tretë KËTU

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore