Lajme

Rajoni perëndimor në SHBA goditet nga stuhi dëbore


Rajoni perëndimor i SHBA-ve është goditur nga një stuhi dëborë, që ka bllokuar rrugët dhe ka lënë mijëra familje – 56 mijë – pa energji elektrike.

Pothuajse 30in (76cm) e dëborës ra në Kaliforni për 24 orë, duke pushuar mëngjesin e së dielës.

Si shkak i saj u mbyllën 70 milje (112 km) rrugë të ndërsjellë në Nevada.

Autoritetet kanë paralajmëruar për ortekë dëborë në gjashtë shtete – Nevada, Utah, Idaho, Montana, Colorado and Kaliforni.

Por fatkeqësitë natyrore nuk kanë munguar për Kaliforninë, pasi gjatë fundjavës, u godit nga stuhitë e shiut, të cilat panë linjat e fuqisë të parakohshme dhe rrugët e përmbytura.

Më shumë se 1.8in e shiut ra mbi 24 orë në San Marcos Pass në Santa Barbara County, ndërsa Rocky Butte në San Luis Obispo County regjistroi 1.61in.

Shërbimi Kombëtar i Motit (NWS) në Reno, Nevada, tha se stuhitë e dëborës do të mbeten të rënda dhe gjatë ditëve në vijim.

Parashikuesit kanë paralajmëruar se udhëtimi mund të jetë i vështirë në rajon për disa ditë.

Colorado

Ndërprerja e energjisë ka prekur banorët në Washington, Oregon dhe zona të tjera, edhe pse Kalifornia veriore u godit më keq.

Në Montana, NWS paralajmëroi se “dridhjet e rrezikshme të erës së ftohtë mund të shkaktojnë ngrirje në lëkurë të ekspozuar në aq pak sa pesë minuta”.

Chill Wind mund të bëjë që temperaturat të ndjehen aq të ulët deri në -48 gradë Celsius.

Një përfitim i stuhive në Kaliforni do të jetë rimbushja me borë e Sierra-s. Ajo përbën rreth 30% të furnizimit të freskët të ujit të Kalifornisë dhe kishte qenë në nivele të rrezikshme të ulëta pas javëve të motit të thatë.

Departamenti i burimeve ujore të shtetit raportoi në prag të Krishtlindjes se bora ishte midis 114% dhe 137% të vargjeve normale, me më shumë borë të pritur.

Ndërsa Bregdeti Perëndimor është goditur nga stuhitë e rënda, shumë shtete jugore kanë përjetuar “temperatura jashtëzakonisht të ngrohta”, me dhjetëra qytete në rrugën e duhur për dhjetorin e tyre më të ngrohtë në rekord.

NWS raportuan se Wichita Falls, pranë kufirit të Texas-it me Oklahoma-n, kishte raportuar një temperaturë rekord prej 32 gradë Celsius (90f), ndërsa Houston pa temperaturat prej 27 gradë Celsius.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore