Lajme

Rajapaksa pritet të kthehet në Sri Lanka, sipas zyrtarit


Ish-presidenti i Sri Lankës, Gotabaya Rajapaksa pritet të kthehet në vend nga Singapori.

Kështu u tha gazetarëve zëdhënësi i kabinetit Bandula Gunawardena të martën, ku theksoi se Rajapaksa nuk ishte i fshehur, por data e kthimit të tij nuk dihej.

Ish-udhëheqësi u largua nga Sri Lanka pas trazirave masive për një krizë ekonomike.

Shumë protestues thonë se ai keqpërdori financat e vendit, duke çuar në rritjen e çmimeve të mallrave thelbësore.

Rajapaksa u largua nga Sri Lanka më 13 korrik për në Maldive, përpara se të nisej për në Singapor më 14 korrik.

Ai paraqiti dorëheqjen e tij menjëherë pas mbërritjes së tij, e cila u pranua zyrtarisht nga kabineti i Sri Lanka-s më 15 korrik.

Ish-presidenti ka udhëtuar me gruan dhe dy truprojat. Ai nuk ka më imunitet ligjor si kryetar shteti.

Singapori thotë se presidenti i rrëzuar nuk kërkoi azil politik kur mbërriti.

Rajapaksa fillimisht i ishte dhënë një vizë 14-ditore për qëndrimin e tij në Singapor. Por, kjo tani është zgjatur edhe 14 ditë të tjera, raportuan mediat lokale të Singaporit të mërkurën.

Spekulimet që nga ajo kohë janë përhapur në lidhje me planet e tij të mundshme, me disa që sugjerojnë se ai mund të transferohet në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Banorët e Sri Lanka-s fajësojnë administratën e Rajapaksa-s për krizën e tyre më të keqe ekonomike në dekada.

Ata kanë qenë duke luftuar me muaj të tërë të ndërprerjeve të përditshme të energjisë dhe mungesave të gjërave bazë si karburantet, ushqimet dhe ilaçet.

Rajapaksa është zëvendësuar si president nga aleati i tij i ngushtë Ranil Wickremesinghe, i cili u votua nga ligjvënësit javën e kaluar.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore