Lajme

Qyteti ku çdokush mund të jetë spiun


Frode Berg ishte një inspektor kufitar në prag të daljes në pension kur, në vitin 2014, ai u rekrutua për herë të parë nga Shërbimi Informativ Norvegjez (Nis).

Berg ishte i vendosur në Kirkenes, një qytet me 3 mijë e 500 banorë i vendosur mes pyjeve me pisha dhe fjordeve shkëmbore në veri të Norvegjisë, pesë milje nga kufiri rus.

Kirkenes është i njohur për dy gjëra: gaforren-mbret dhe spiunët e tij.

Prandaj, Berg nuk ishte i huaj për Nis-in dhe punën e tyre – puna e tij e çonte shpesh në Rusi dhe ai kishte njohur një pjesë të vogël të zyrtarëve të Nis-it gjatë viteve, duke përfshirë oficerin e çështjes që kërkonte bashkëpunimin e tij.

Por atij nuk i ishte kërkuar kurrë më parë të merrte ndonjë rrezik në emër të qeverisë norvegjeze.

Tani oficeri i rastit po i kërkonte atij të transportonte një zarf që përmbante 3 mijë euro në para të thata përtej kufirit dhe ta postonte në një adresë në Moskë.

Një ekskursion i shkurtër në Rusi nuk do të dukej i jashtëzakonshëm, kështu që Berg pranoi ta bënte atë. “Unë them po për çdo gjë”, thotë ai.

Në muajt në vijim, Berg do të udhëtonte në Rusi gjashtë herë me zarfe të mbushura me para, të cilat ai do t’i postonte sipas udhëzimeve.

Përfshirë në çdo zarf do të ishte një shënim që përshkruan paratë si fitime në poker.

Me kalimin e kohës, Berg iu dha një mbajtës i ri dhe kërkesat u rritën – jo vetëm transportimi dhe dërgimi i parave, por gjithashtu, në një rast, një kartë memorie.

Berg u bë gjithnjë e më i pakëndshëm me marrëveshjen. Ai u përpoq të hiqte dorë në disa raste, por kujdestari i tij i ri ishte këmbëngulës. Më në fund, ai pranoi një detyrë të fundit.

Në vrapimin e tij të fundit, pak para Krishtlindjeve të 2017-ës, frika më e keqe e Berg-ut u realizua: ai u rrëmbye jashtë hotelit të tij në Moskë nga FSB-ja, shërbimi i sigurisë së brendshme të Rusisë.

Oficerët e FSB-së e dërguan atë në burgun famëkeq të Lefortova-s.

Në gjyq, rusët plotësuan atë që mbajtësit e tij kishin lënë pas dore të shpjegonin.

Përmbajtja e kartës së kujtesës doli të ishte pyetje në lidhje me sistemet e armëve të nëndetëseve.

Dhe marrësi i supozuar i parave që Berg postoi – një punëtor në një kantier detar shtetëror – doli të ishte një agjent i dyfishtë.

Në vitin 2019, Berg u shpall fajtor për spiunazh. Shtatë muaj më vonë, ai u dërgua në shtëpi në një shkëmbim të burgosurish.

Kur ai zbarkoi në Oslo, fjalët e para që kujton se kishte dëgjuar ishin nga një zyrtar i ministrisë së mbrojtjes.

“Mirë se erdhe në shtëpi”, tha zyrtari. “Ne po ju ofrojmë 4 milionë krona [rreth 375 mijë dollarë]”.

Përfshirja e Berg në skenën e spiunazhit lokal, do të mësohej nga gazetari Ian MacDougall kur vizitoi Kirkenes-in në maj, si një përvojë e ndarë – nëse në një shkallë më pak ekstreme – nga shumë vendas.

“Të gjithë në Kirkenes kanë pasur një fqinj, një mik, dikë në klubin sportiv ose një prind tjetër në kopshtin e fëmijëve që punon në inteligjencën ushtarake”, tha Thomas Nilsen, redaktor i Independent Barents Observer, një gazetë që mbulon rajonin.

Për dekada, Kirkenes dhe rajoni përreth kanë qenë me vlerë strategjike për NATO-n.

Postimet e tij dëgjimore mbulojnë peizazhin e thepisur për të monitoruar ngjarjet në vendin fqinj.

Rusia mban disa baza ushtarake në zonë, duke përfshirë selinë e Flotës së saj Veriore.

Lufta në Ukrainë e ka bërë këtë përgjim elektronik më urgjent dhe, për Rusinë, më të patolerueshëm.

Gjendja në qytet gjithashtu ka ndryshuar që nga pushtimi.

Spiunimi, tha Lena Bergeng, kryetarja e bashkisë, “ka qenë më shumë një temë e përditshme në komunitet. Më parë nuk mendonim për këtë, por tani të gjithë janë shumë të vetëdijshëm për të”.

Vendasit që kalojnë rregullisht kufirin, për një kohë të gjatë, shpesh u janë afruar oficerë të inteligjencës norvegjeze (edhe pse që nga fillimi i luftës ka pasur më pak njerëz që kanë bërë kalime të tilla).

Një përmbledhje – një takim për të nxjerrë informacion rreth Rusisë nga një vizitor i fundit – është kërkesa më e zakonshme.

Për shumë vendas, ky është një propozim i padëshiruar.

Burimet më të mira të mundshme janë gjithashtu njerëzit më të rrezikuar nga bashkëpunimi – ata me interesa biznesi ose lidhje personale në Rusi.

Rune Rafaelsen, paraardhësi i Bergeng si kryetar bashkie, pohoi se banorët e Kirkenes-it që punonin në Rusi vinin në zyrën e tij të shqetësuar pas kontaktit nga oficerët e inteligjencës norvegjeze.

Kërkesat mund të jenë ndërhyrëse dhe me rrezik të lartë.

Në një rast, kujton Rafaelsen, oficerët nga nisja, të cilët nuk pranuan të komentojnë mbi këtë histori, i kërkuan pronarit të një biznesi me zyra në Murmansk të punësonte një agjent, në mënyrë që ai të mund ta përdorte punën si kamuflazh.

Nganjëherë, për habinë dhe acarimin e tyre, banorët e Kirkenes-it afrohen si nga Nis-i ashtu edhe nga PST-ja (shërbimi i sigurisë së brendshme të Norvegjisë).

Oficerët e njërës agjenci do të paraqiten, do të bëjnë disa pyetje, më pas do të largohen, vetëm që oficerët nga tjetra të mbërrijnë shpejt pas dhe të përsërisin procesin.

“Ata mërziten duke iu përgjigjur të njëjtave pyetje”, thotë gazetari Bård Wormdal, libri i ri i të cilit “Spionkrigen” (“Lufta e spiunëve”), flet për spiunazhin në Norvegjinë Arktike.

Pothuajse të gjithë në Kirkenes e dinë se cilët janë frikacakët.

“Kur njerëzit thonë, ‘Unë punoj në ushtri'”, thotë Torbjørn Brox Webber, një prift luteran që jeton në Kirkenes, “dhe ti vazhdon me, “Oh, çfarë do të bësh?”.

Në vend që t’i përgjigjeni pyetjes suaj, ju e kuptoni se nuk duhet t’i pyesni ata më shumë për këtë, shton ai.

Stina e diellit të mesnatës ishte pothuajse në Kirkenes gjatë vizitës së gazetarit Ian MacDougall dhe qyteti kishte një ndjenjë të çuditshme që i përshtatej rrymave të tij klandestine.

Ditën, rrugët e zbardhura nga dielli kishin pak trafik; gjysma e dritës së natës hodhi një dëshpërim të frikshëm mbi shtëpitë e vogla – të kuqe, blu dhe të verdhë – që grumbulloheshin rreth fjordit.

Berg-u ruante një sjellje të sinqertë, gjyshërore, me një pamje bamirëse ndaj bashkëqytetarëve të tij – madje edhe oficerëve të inteligjencës norvegjeze përgjegjëse për futjen e tij në një burg në Moskë për dy vjet.

Edhe rusët kanë agjentë mes banorëve të qytetit.

Gjatë marrjes në pyetje të Berg-ut, oficerët e FSB-së përcollën thellësinë e njohurive të tyre për Kirkenes-in, deri në jetën private të zyrtarëve individualë të Nis-it.

Për habinë e Berg-ut, ata madje dinin për çështjet e alkoolizmit në familjen e një prej kujdestarëve të tij, një detaj që e kishte ruajtur me kujdes.

Norvegjezë të tjerë të marrë në pyetje nga FSB-ja kanë raportuar zbulime të ngjashme.

Në një rast, oficerët e inteligjencës ruse i treguan një norvegjeze në paraburgim një fotografi të dhomës së ndenjes në banesën e katit të tretë që ai mbante në Kirkenes, për të cilën ai arriti në përfundimin se duhej të ishte marrë nga një dron.

Gazetarët fillimisht filluan të shkruanin për këto takime në të njëjtën kohë kur u publikua lajmi se Berg kishte punuar për Nis-in.

Banorët e Kirkenes-it reaguan me habi. Si mund të vepronte inteligjenca ruse kaq lirshëm?

Paranoja filloi të përhapet, duke penguar bashkëpunimin me autoritetet norvegjeze.

Një vendas, thotë Rafaelsen, vendosi të braktiste fare biznesin ndërkufitar pasi u informua nga oficerët e inteligjencës norvegjeze, nga frika se FSB-ja do ta zbulonte dhe do ta arrestonte.

Moska ka shumë mundësi rekrutimi në zonën e Kirkenes-it, e cila sot është shtëpia e më shumë se 350 rusë, si dhe informatorit të çuditshëm norvegjez.

Spiunët nuk duhet as të banojnë në anën norvegjeze të kufirit.

Në vitin 2019, një delegacion i priftërinjve ortodoksë rusë vizitoi Kirkenes-in si pjesë e një marrëveshjeje të qytetit simotër me Severomorsk-un, shtëpia e selisë së Flotës Veriore të Rusisë.

Ata shprehën interes për një temë disi të papritur: menaxhimin e ujit të pijshëm lokal.

Pritësit e tyre të detyrueshëm u treguan atyre një stacion pompimi pranë portit, sipas Nilsen, redaktor i gazetës.

Dy nga priftërinjtë më pas kërkuan të shihnin rezervuarin, i vendosur disa milje jashtë qytetit.

Fillimisht, zyrtarët lokalë ranë dakord. Por shefi i policisë ishte më pak i entuziazmuar.

Pasi ai vuri në dyshim mençurinë e planit, shoqëruesit e delegacionit anuluan udhëtimin në terren.

Kishte shumë arsye për të qenë skeptikë në lidhje me qëllimet e priftërinjve: lidhjet midis kishës ortodokse dhe shërbimeve ruse të sigurisë janë të dokumentuara mirë, dhe disa në Kirkenes supozuan se priftërinjtë ishin jashtë për të hartuar furnizimin e qytetit me ujë të pijshëm – informacion i dobishëm në çdo skenar të errët.

Por një linjë tjetër e të menduarit e pa kërkesën si më pak të poshtër.

Sipas Brox Webber, një koleg klerik, infrastruktura ishte një temë qendrore e bisedës kur ai vizitoi qytetet kufitare ruse disa vjet më parë.

Klima e ashpër e Arktikut e ndërlikon sigurimin e komoditeteve edhe elementare moderne, si uji i rrjedhshëm dhe ngrohja.

“Unë nuk po them se nuk ishte skicë”, tha ai për priftërinjtë, “por në një vend si ky, njerëzit janë shumë të interesuar për infrastrukturën”.

Incidenti ilustroi paqartësinë e këtyre lojërave të spiunazhit në kufi.

Ka shumë spiunazh të vërtetë dhe nënvlerësimi i kërcënimit rrezikon të luajë në duart e agjencive të inteligjencës.

Megjithatë, nënshtrimi ndaj paranojës mbart rreziqet e veta: efekti i “vajtimit të ujkut” minon përpjekjet për të zbuluar kërcënimin e paraqitur nga spiunët aktualë.

Besimi social dhe ndjenja e komunitetit këmbehen me armiqtë shadowbox (simulim me një kundërshtar imagjinar si një formë stërvitjeje – ed.) që shpesh nuk janë aty.

Vendasit kanë dyshimet e tyre se kush prej tyre mund të bashkëpunojë me FSB-në, por shumica përpiqen të shmangin monomaninë që mund të lulëzojë nëse ky lloj mendimi zë rrënjë.

“Nëse ecni duke menduar se çdo rus këtu në Kirkenes është spiun, atëherë do të keni shumë frikë”, vëren Webber.

Nuk ishte as një shqetësim i madh për Gunnar Reinholdtsen, i cili punoi si shef i lokacionit nis për dy dekada përpara se të tërhiqej tre vjet më parë.

“Ka qenë një shqetësim në shërbim”, tha ai. “Ata thonë: “Oh, Kirkenes, ka shumë rusë atje. Por ka më shumë rusë në Oslo”.

Kur mbërrita në qytet, Kirkenes ishte një nga portet e pakta në Evropë që mbeti i hapur për flotën ruse të peshkimit pas pushtimit të Ukrainës.

Porti dominon pjesën më të madhe të bregdetit, një kilometër beton i grumbulluar me magazina dhe i shpërndarë me pirgje të larta kurthe gaforresh.

Gjysmë duzinë apo më shumë kalata të zhveshura dalin në fjord.

Në kohët e zakonshme, varkat hynin në port deri në 800 herë çdo vit; rreth gjysma e tyre do të ishin anije peshkimi ruse që do të ankorohen për ndryshimin e ekuipazhit, furnizimin dhe riparimin.

Tani që udhëtarët rusë janë zhdukur, ekonomia lokale është më e varur se kurrë nga këto anije peshkimi.

Bergeng, kryetari i bashkisë, ia atribuoi ndryshimin jo vetëm pushtimit rus të Ukrainës, por edhe “Skyggekrigen” (“Lufta e hijes”), një dokumentar me tre pjesë i prodhuar nga transmetuesit kombëtarë të Norvegjisë, Suedisë, Danimarkës dhe Finlandës, i cili pretendon se shumë anije ruse peshkimi dhe kërkimore po kryenin spiunazh të dyfishtë ose po krijonin bazat për akte sabotazhi në të ardhmen.

Kirkenes mund të përshkruhet si një lloj laboratori, thotë Nilsen, redaktori i gazetës. “Ata po testojnë autoritetet norvegjeze. Sa larg mund ta shtyni kufirin përpara se policia të ndërhyjë? Çfarë do të pranojë Norvegjia?”.

Marrë dhe përshtatur nga “The Economist” për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore