Muzikë

Quavo bashkon forcat me Kamala Harris në përpjekje të parandalimit të dhunës me armë


Rep artisti Quavo ka bashkëpunuar me Zëvendës Presidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris dhe Zyrën e Shtëpisë së Bardhë për Parandalimin e Dhunës me Armë për Samitin inaugurues të Fondacionit Rocket, që do të zhvillohet në Atlanta më 18 qershor.

Ngjarja është caktuar për të nderuar ish-anëtarin e grupit “Migos” të Quavos dhe rep artistin Takeoff, i cili u vra në vitin 2022, dhe për të nderuar viktimat e panumërta të dhunës me armë në një përpjekje për ta bërë qytetin e lindjes së Quavo, Atlantan model për reduktimin e dhunës me armë.

Gjatë samitit, Quavo do të ulet me Harris për një bisedë për të diskutuar metodat dhe qasjet që duhet të ndërmerren për të ulur dhunën me armë dhe për të mbrojtur komunitetet.

Të dy u takuan për herë të fundit në shtator për të diskutuar mbi kontrollin e armëve përmes Quavo dhe përfshirjen e familjes së tij në Grupin e Zi të Kongresit në Uashington, D.C.

Të nesërmen, Shtëpia e Bardhë hapi Zyrën e Parandalimit të Dhunës me Armë dhe Zëvendësdrejtori i saj Greg Jackson është planifikuar të moderojë takimin.

Samiti do të ketë gjithashtu dy panele. E para do të drejtohet nga Fondi i Veprimit për Drejtësinë në Komunitet, LIVE FREE dhe Qytetet e Bashkuara në një diskutim rreth krizës së dhunës me armë në Shtetet e Bashkuara dhe se si ndërhyrja e dhunës në komunitet mund të ndihmojë në zgjidhjen e saj.

E dyta do të drejtohet nga Youth Over Guns, Offenders Alumni Association dhe H.O.P.E. Hustlers dhe do të fokusohet në mënyrën se si mbështetja dhe investimi në programet rinore mund të reduktojë dhunën me armë dhe të përmirësojë sigurinë e komunitetit.

Përtej paneleve, pjesëmarrësit mund të marrin pjesë në një tryezë të rrumbullakët gjatë drekës për t’u lidhur me familjet e viktimave dhe të mbijetuarve në një bisedë rreth veprimeve që mund të ndërmerren për të përmirësuar kontrollin e armëve.

Quavo nisi Rocket Foundation në vitin 2022 pasi Takeoff u qëllua dhe u vra si një kalimtar i pafajshëm jashtë një rrugice në Hjuston.

Pas kësaj, Quavo u zotua të investojë 2 milionë dollarë në ndërhyrjen e dhunës në komunitet.

Në mars, ai njoftoi programin “SPARK Grants” për të dhënë 10 mijë dollarë për 10 organizata të përqendruara në Atlanta për të ndihmuar komunitetet dhe promovimin e mesazhit të fondacionit, në total prej 100 mijë dollarë grante.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore