Gatimi

Qofte me lulelakër dhe djathë


Ilustrim
Përbërësit:

1 lulelakër e madhe (gjethe të prera), të copëtuara

500 ml qumësht

4 lugë gjelle miell

50 g gjalpë

100 gr çedër i fortë, i grirë në rende

2-3 lugë thërrime buke

Përgatitja:

Lëreni një tenxhere të madhe me ujë të ziejë, më pas shtoni 1 lulelakër të madhe, të copëtuar dhe gatuajeni për 5 minuta.

Kullojeni lulelakrën, më pas vendoseni në një enë kundër furrës. Ngroheni furrën në 220 gradë.

E vendosim sërish tenxheren në zjarr dhe shtojmë 500 ml qumësht, 4 lugë gjelle miell dhe 50 gr gjalpë.

Vazhdoni të përzieni shpejt pasi gjalpi shkrihet dhe përzierja të vlojë – mielli do të zhduket dhe salca do të fillojë të trashet. E trazojmë për 2 minuta derisa salca të fryjë dhe të bëhet e bukur dhe e trashë.

Fikni zjarrin, përzieni pjesën më të madhe të 100 gr djathë të grirë dhe hidheni mbi lulelakrën. Shpërndani sipër djathin e mbetur dhe 2-3 lugë gjelle thërrime buke nëse përdorni.

Futeni në furrë dhe piqeni për 20 minuta derisa të skuqen.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore