Shqipëria

Qindra shqiptarë janë riatdhesuar nga MB-ja, sipas ministrit britanik


Ministri i Emigracionit në Mbretërinë e Bashkuar, Robert Jenrick, ka zbuluar se qindra emigrantë shqiptarë janë riatdhesuar si pjesë e një marrëveshjeje të “standardit të artë” me qeverinë në Tiranë.

Lajmi u bë i ditur nga transmetuesi Sky News, duke cituar intervistën me zyrtarin britanik.

Jenrick, i cili fillimisht sugjeroi se “mijëra” ishin kthyer, i tha Sky News se “pretendimet e rreme të minutës së fundit” po vononin dëbimet.

Ai tha se ndërsa “mijëra emigrantë të paligjshëm shqiptarë u kthyen në shtëpi dhe numrat që kalojnë nga ai vend (po) zvogëlohen ndjeshëm”, vetëm qindra njerëz ishin larguar me fluturime si pjesë e marrëveshjes me Shqipërinë.

Sipas Sky News, Jenrick gjithashtu pranoi se një numër azilkërkuesish shqiptarë mbetën në strehim të përkohshëm ose ishin “arratisur”.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar njoftoi në prill se “mbi 1 mijë” shqiptarë ishin dëbuar që nga dhjetori, duke përfshirë “azilkërkues të dështuar, shkelës të shtetasve të huaj dhe kthime vullnetare”.

Rreth 16 mijë shqiptarë kërkuan azil në Britaninë e Madhe në vitin 2022, me Jenrick që u kritikua për sugjerimin se ata duhet të “përjashtohen” nga kjo gjë pasi vendi i tyre është i sigurt.

Marrëveshja për të “rritur bashkëpunimin” midis dy vendeve u ra dakord midis kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak dhe homologut të tij shqiptar Edi Rama gjatë vizitës së këtij të fundit në Londër në dhjetor të vitit të kaluar.

Marrëveshja u fokusua në “çështjet e sigurisë dhe punët e brendshme (me fokusin kryesor në luftën kundër krimit të organizuar dhe imigracionit të paligjshëm), si dhe “rritja ekonomike dhe investimet” dhe “inovacioni, të rinjtë dhe arsimi”, me një plan për të vendosur ngritja e një “task force të përbashkët për migracionin” për të “menaxhuar migrimin e paligjshëm të shtetasve shqiptarë në MB”.

Sunak e ka bërë trajtimin e imigracionit të paligjshëm një çështje thelbësore të qeverisjes së tij.

Rama i tha më parë Sky News se takimi i tij me Sunak kishte treguar “shenja të rëndësishme keqardhjeje dhe sikleti” nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar mbi retorikën e përdorur nga Sekretarja e Brendshme Suella Braverman, e cila iu referua migracionit shqiptar nëpër Kanal si një “pushtim” dhe emigrantëve si “kriminelë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore