Lajme

Qeveria Modi do të ‘luftojë’ për të mbijetuar, thotë lideri i opozitës indiane


Peizazhi politik indian ka pësuar një “ndryshim tektonik” pas rezultatit të papritur të zgjedhjeve të këtij muaji dhe qeveria e kryeministrit Narendra Modi do të “luftojë” për të mbijetuar.

Kështu ka pohuar Rahul Gandhi, politikani më i shquar i opozitës në vend.

“Një ndryshim tektonik ka ndodhur në politikën indiane”, ka thënë Gandhi për Financial Times, në intervistën e tij të parë që nga zgjedhjet në të cilat partia qeverisëse Bharatiya Janata humbi shumicën e saj për herë të parë që kur Modi mori pushtetin në vitin 2014.

Modi u betua javën e kaluar, duke e bërë atë kryeministrin e parë të Indisë që nga Jawaharlal Nehru që fiton një mandat të tretë radhazi.

Por analistët politikë indianë kanë ngritur pyetje në lidhje me stabilitetin e koalicionit të tij, i cili do të jetë më i dobëti në një dekadë, duke e detyruar BJP të mbështetet në partitë më të vogla aleate për të ruajtur pushtetin.

Rezultati zgjedhor bëri që aleanca opozitare INDI, e udhëhequr nga partia e Kongresit Kombëtar Indian të Gandit, të performojë shumë më mirë se sa ishte parashikuar, duke fituar 234 nga 543 vendet në dhomën e ulët të Indisë ndaj 293 të Aleancës Demokratike Kombëtare të udhëhequr nga BJP.

Gjithashtu ka shtyrë Gandin, i cili pritet gjerësisht të emërohet lider i opozitës në parlamentin e ri, duke u kthyer në qendër të politikës indiane.

“Numrat janë të tillë që janë shumë të brishtë dhe shqetësimi më i vogël mund të rrëzojë qeverinë”, ka thënë Gandhi.

“Në thelb një aleat duhet të kthehet nga ana tjetër”.

Gandhi ka pretenduar se ka “pakënaqësi të madhe” brenda kampit të Modi-t dhe se ka “njerëz që janë në kontakt me ne” nga brenda tij.

Gjatë fushatës, Modi u përpoq të përfitonte nga tensionet fetare, duke iu referuar pakicës së madhe myslimane të Indisë si “të infiltruar” dhe duke pretenduar se një qeveri e udhëhequr nga Kongresi do të linte punësim dhe “rezerva” të tjera të caktuara për hindutë e kastës së ulët.

Blloku i Gandit, megjithatë, fitoi vota duke luajtur me frikën se BJP do të përdorte një shumicë më të madhe për të ndryshuar kushtetutën dhe për t’i privuar ata nga përfitimet e veprimit afirmativ.

“Ideja se mund të përhapësh urrejtje, mund të përhapësh zemërim dhe mund të korrësh përfitime nga kjo – populli indian e ka refuzuar atë në këto zgjedhje”, ka thënë Gandhi, zyra e shtëpisë së të cilit në New Delhi është zbukuruar me portrete të heroit të pavarësisë Mahatma Gandhi si dhe ish-kryeministrat Nehru, Indira Gandhi dhe Rajiv Gandhi, respektivisht stërgjyshi, gjyshja dhe babai i tij.

“Kjo është gjithashtu arsyeja pse koalicioni do të luftojë”, ka shtuar ai, “sepse ajo që funksionoi për Modi-n në vitin 2014 dhe 2019 nuk funksionon më”.

Gandhi ka pohuar gjithashtu se në kushte më të drejta, aleanca opozitare INDI do të kishte fituar një shumicë “pa asnjë dyshim”.

Përpara votimit, Gandhi dhe aleatët e tij akuzuan qeverinë e Modi-t për një goditje, me dy liderë shtetërorë të burgosur dhe disa llogari bankare të Kongresit të ngrira.

“Ne luftuam me duar të lidhura dhe njerëzit indianë, njerëzit e varfër, e dinin saktësisht se çfarë duhej të bënin”, ka thënë ai.

Politika indiane u dominua nga Kongresi dhe klani Nehru-Gandhi për pjesën më të madhe të historisë së tij pas pavarësisë.

Por partia dhe qendra e majtë më e gjerë e Indisë është parë gjerësisht si një forcë në rënie vitet e fundit, me disa kritikë që pohojnë se dominimi i familjes në Kongres ishte një pengesë për përparimin e tij.

Gandhi dha dorëheqjen si president i partisë pas fitores vendimtare të BJP në zgjedhjet në vitin 2019, por ka qëndruar aktiv në punët e saj dhe mbetet fytyra më e spikatur.

Kongresi ishte një objektiv i lehtë për BJP-në populiste për shkak të trashëgimisë së saj dinastike dhe korrupsionit endemik në qeveritë e kaluara.

Modi e sulmoi Gandin si princ të privilegjuar, dhe mediat indiane, shumë prej të cilave janë në pronësi të mbështetësve të Modi-t ose mbështeten tek ata për reklama, shpesh e portretizuan atë si një figurë të pamend dhe me gafa.

Megjithatë, analistët kanë thënë se deputeti i opozitës ndërmori hapa për të rindërtuar markën e tij politike me dy udhëtime në të gjithë vendin, fillimisht nga jugu në veri në këmbë dhe më pas nga lindja në perëndim me automjet.

Imazhet e tij duke u përzier me qytetarë të zakonshëm indianë prishin një kontrast me Modi-n, i cili ka kultivuar një kult personaliteti të paparë në politikën indiane.

“Sistemi gjyqësor, media, kuadri institucional – të gjitha u mbyllën për opozitën dhe kështu vendosëm që duhet të shkojmë ta bëjmë fjalë për fjalë, fizikisht”, ka treguar Gandhi.

“Shumë nga idetë që patën sukses në këto zgjedhje erdhën nga ajo ecje – dhe ato nuk erdhën nga ne, por nga njerëzit e Indisë”.

Teksa BJP humbi vetëm rreth një pikë përqindje të pjesës së saj të votave, Gandhi dhe aleatët e tij fituan vende kritike në qendrën veriore të partisë nacionaliste hindu, duke përfshirë në Uttar Pradesh, shtetin më të populluar të Indisë.

Këto përfshijnë zonën elektorale të Faizabad, ku Modi kryesoi në shenjtërimin e një tempulli hindu në Ayodhya në vendin e një xhamie të shkatërruar për të nisur fushatën e tij.

Gandhi ka pretenduar se partia në pushtet është “plagosur për vdekje” nga verdikti i votuesve.

“Ideja e Modi-t dhe imazhi i tij janë shkatërruar. Partia që kaloi 10 vitet e fundit duke folur për Ayodhya është zhdukur në Ayodhya”.

“Në thelb ajo që ka ndodhur është se arkitektura bazë e BJP – ideja e krijimit të urrejtjes fetare – është shembur”.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore