Lajme

Qeveria e Macron në krizë pasi opozita përmbys projektligjin e emigracionit


Qeveria e presidentit francez Emmanuel Macron është në krizë pasi partitë e opozitës u bashkuan për të mposhtur një projektligj kryesor të emigracionit.

Deputetët nga partitë e djathta, të majta dhe të moderuara votuan të hënën për të hedhur poshtë projektligjin.

E majta argumentoi se masat ishin shumë shtypëse, ndërsa e djathta tha se ato nuk ishin aq të vështira sa duhet.

Pas humbjes, Ministri i Brendshëm Gérald Darmanin ofroi të tërhiqej.

Duke e parë si një vështirësi për çështjet e imigracionit, ai kishte mbështetur me forcë projekt ligjin.

Qeveria argumentoi se projektligji do të kontrollonte imigracionin dhe integrimin më të mirë të emigrantëve.

Projektligji do ta kishte bërë më të lehtë për qeverinë të dëbojë emigrantët që janë dënuar me dënime me burg prej pesë vjetësh ose më gjatë dhe do ta kishin bërë më të vështirë për emigrantët të sillnin anëtarët e familjes në Francë.

Sidoqoftë, ishte dukshëm më e lehtë sesa një draft i propozuar nga Senati, mbizotëruar nga e djathta, që do të kishte zvogëluar rëndë qasjen në kujdesin shëndetësor dhe përfitimet për emigrantët.

Para votimit, Darmanin tha se, nëse kalohet, projektligji do t’i lejonte qeverisë të dëbojë shtetasit e huaj “shumë të rrezikshëm”, përfshirë tregtarët e drogës.

Por përpjekjet e tij për të bindur deputetët e opozitës për ta mbështetur atë dështuan kur fraksione të ndryshme votuan për një mocion për të refuzuar projektligjin.

Deputetët nga tubimi kombëtar i ekstremit u bashkuan me ata nga e majta e pa u ndaluar, republikanët e krahut të djathtë dhe partitë më të vogla për të mposhtur qeverinë me 270 vota në 265.

Para votimit, Arthur Delaporte, një deputet për Partinë Socialiste, tha që partia e tij do të votonte kundër projektligjit pasi ishte “e padrejtë, skandaloze dhe një kërcënim për lirinë”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore